Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz

Havaların soğuması ile birlikte beden direncinin azalmasıyla enfeksiyon hastalıklarının arttığı bu periyotta kâfi ve istikrarlı beslenmek çok daha değer taşımaktadır. Kış mevsimi ile birlikte havaların daha erken kararması, güneşin ve sıcak havaların yerini yağışların alması, işlerin ağırlaşması ile gelişen isteksizlik, halsizlik ve mutsuzluk sonucu çok yeme atakları bu periyotta daha çok görülmektedir. Kuvvetli geçen bu kış devrinde beslenmede ne üzere değişiklikler yapmak gerekir bir göz atalım:

  • Bağışıklık Sistemini Güçlü tutmalıyız

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde metabolizmamızı muhafaza altına alıp daha da güçlendirmenin en tesirli yollarından biri kâfi ve istikrarlı beslenmedir. Sağlıklı ve sağlam bir bedene sahip olmanın yolu vitamin ve mineral tarafından kâfi, antioksidan bakımından güçlü beslenmektir. Günlük beslenmemizde besin ve besin öğesi çeşitliliği sağlayıp her gün kâfi ölçüde süt, tahıl, et, sebze-meyve, yağ ve yağlı tohumlardan tüketmeliyiz. Bilhassa A ve C vitamininden varlıklı turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere üzere zerzevat ve meyveleri öğünlerimizde eksik etmemeliyiz. Bu besinlerin hakikat hazırlama ve pişirme usulleri kullanarak vitamin, mineral kaybına uğratmadan tüketmeye itina göstermelidir. C vitamini ısı ve ışık etmenlerinden kolaylıkla etkilendiği için kış mevsiminde çokça tüketilen taze sıkma meyve suları bekletilmeden direk tüketilmelidir. Çinko enfeksiyon durumlarında bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tahıllar, yumurta, ceviz, peynir, süt, karaciğer çinko kaynakları ortasında yer alır. Demir, bakır, manganez ve selenyum hür radikallerin bedende yarattığı hücre hasarını önler. İstikrarlı bir biçimde aldığımız besinler birebir vakitte gereksinimimiz olan vitamin ve mineralleri de bedenimize almamızı sağlar.

  • Sağlıklı Beslenme ile Kış Depresyonunu Azaltmalıyız

Kış ayları güneşin az görüldüğü depresyon ayları olarak bilinir. Muz, kepekli pirinç, kepekli makarna, patates üzere yiyecekler tüketerek depresyon azaltılabilir. Omega-3 yağ asitlerinin eksik olması durumunda depresyon durumuna karşı savunmasız hale gelebiliriz. Anti-depresan tesirli bir beslenme planı, bol ölçüde balık ve omega-3 yağ asitleri bakımından güçlü öteki besinleri (ceviz, keten tohumu, semizotu) bu periyotta tüketimini arttırabiliriz. Artan soğuk havalar ile birlikte beden ısısı kendi sıcaklığını korumak ister ve metabolizma suratını yükseltmek için beyefendisine yemek yeme-açlık sinyalleri yollar. Artan çok yemek yeme ataklarını da kilo almamıza neden olur. Kilo almamızı engellemek için az ve sık yiyerek, daha pratik, taşınması kolay orta öğünler tercih edebiliriz.

  • Hareket Etmeyi İhmal Etmeyin

Fiziksel aktivite dolanımı güçlendirir. Güçlü dolanım, güçlü bağışıklık sistemi manasına gelir. Yazın yaşanan hareketli günlerden sonra fiziksel aktivitemizi azaltacak olursak, sindirim sistemimiz değişikliğe yanıt olarak kabızlık geliştirebilir. Kabızlığın gelişmesini önlemek için fizikî aktivite dışında lifli besin tüketimine de ehemmiyet verilmelidir. Lif oranı yüksek besinler ise; keten tohumu, kabuklu patates, lahana, portakal, elma, yulaf, bulgur üzere besinler örnek verilebilir. Kuru ve soğuk hava su içmeyi isteğini azaltabilir fakat hissedilmese bile bedenden su kaybı gerçekleşir. Bu nedenle günlük en az 8 bardak su tüketilmelidir. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak değerli. Bilhassa spor yapıyorsanız çalışma öncesi ve sonrası tartılıp, kilo kaybınız varsa 1-2 bardak su içmeye itina gösterilmelidir.

Başa dön tuşu