Dondurulmuş Sebze/Meyve Mi? Taze Sebze/Meyve Mi?

Taze Sebze ve Meyveler

 Taze meyve ve sebzelerin çoğu olgunlaşmadan toplanır. Nakliye sırasında tamamen olgunlaşmalarına izin verilir. Ayrıca onlara bir dizi vitamin, mineral ve doğal antioksidan geliştirmeleri için daha az zaman verilir. Nakliye sırasında taze ürünler genellikle soğutulmuş, kontrollü bir atmosferde depolanır ve bozulmayı önlemek için kimyasallarla işlenir.

 Süpermarkete ulaştıklarında, meyve ve sebzeler teşhirde 1-3 gün daha kalabilir. Satın aldıktan sonra yenmeden önce 7 güne kadar evlerimizde saklanır.

 Taze meyve ve sebzeler hasattan kısa bir süre sonra nem kaybetmeye başlar, bozulma ve besin değerinde düşme riski daha fazladır.

 Taze sebzelerdeki C vitamini hasattan hemen sonra azalmaya başlar ve depolama sırasında da düşmeye devam eder. Örneğin, yeşil bezelye hasattan sonraki ilk 24-48 saat içinde C vitamininin %51’ini kaybettiği gösterilmiştir.

 Soğutulmuş veya oda sıcaklığında saklanan sebzelerde antioksidan aktivite azalır.

 Bununla birlikte, C vitamini depolama sırasında kolayca kaybedilse de karotenoidler ve fenolikler gibi antioksidanlar aslında artabilir.

 Bu muhtemelen devam eden olgunlaşmadan kaynaklanmaktadır ve bazı meyvelerde görülür.

 Sonuç olarak; bazı vitaminler ve antioksidanlar hasattan hemen sonra azalmaya başlar. Bu nedenle, taze meyve ve sebzeleri mümkün olan en kısa sürede yemek en iyisidir. Doğrudan çiftlikten veya kendi bahçenizden taze toplanmış meyve ve sebzeler en yüksek kalitededir.

Dondurulmuş Sebze ve Meyveler

 Dondurulacak meyve ve sebzeler genellikle en besleyici olduklarında, en yüksek olgunlukta toplanır.

 Hasat edildikten sonra sebzeler genellikle birkaç saat içinde yıkanır, beyazlatılır, kesilir, dondurulur ve paketlenir. Ürün donduğunda içindeki su genişler ve hücre duvarlarını kırar. Bu, besin profilini veya tadını değiştirmez, ancak yapının bir kısmını kaldırarak çözüldüğünde daha yumuşak hale getirir.

 Meyvelerde bozulmayı önlemek için askorbik asit (bir C vitamini formu) veya ilave şeker ile tedavi edilebilirler.

 Donmuş besinler bir yıldan fazla depolanırsa bozulmaya başlayabilir. Beyazlatma işlemi sırasında bazı besinler de kaybolur. Aslında, en büyük besin kaybı bu zamanda meydana gelir. Haşlama, dondurmadan önce gerçekleşir ve ürünü kısa bir süre genellikle birkaç dakika içinde kaynar suya konur. Bu, zararlı bakterileri öldürür. Lezzet, renk ve doku kaybını önler. Yine de B vitaminleri ve C vitamini gibi suda çözünür besinlerin kaybına neden olur. Ancak bu, beyazlamaya uğramayan donmuş meyveler için geçerli değildir.

Besin kaybının boyutu, sebzenin türüne ve haşlamanın uzunluğuna bağlı olarak değişir. Genellikle kayıplar %10-80 arasında değişir ve ortalamalar %50 civarındadır.

 Beyazlatma, antioksidanlar, B vitaminleri ve C vitamini kaybına neden olur. Bununla birlikte, besin seviyeleri dondurulduktan sonra oldukça sabit kalır.

Peki Hangisini Seçmeliyiz?

 Nispeten dondurulmuş sebze ve meyveler.

 Tabii ki doğrudan çiftlikten veya kendi bahçenizden taze toplanmış meyve ve sebzeler en yüksek kalitededir.

 Ancak, süpermarkette alışveriş yapıyorsanız, dondurulmuş ürünler taze çeşitlere eşit veya bazı durumlarda onlardan daha besleyici olabilir. Ürün dondurulduğunda, en yoğun olduğu zaman toplanır ve besin kalitesini ve tadını korumak için hasattan kısa bir süre sonra dondurulur. Muhtemelen kışın taze ahududu veya yeşil fasulye satın almaktansa dondurulmuş ahududu veya yeşil fasulye satın almak daha iyidir. Tadı daha iyi olacak, daha uygun maliyetli olacak ve besin kalitesi daha yüksek olacaktır.

 Sonuç olarak, dondurulmuş meyve ve sebzeler, taze seçeneklere göre uygun maliyetli bir alternatiftir.

 En iyi besin yelpazesini almanızı sağlamak için taze ve donmuş ürünlerin bir karışımını seçmek en iyisidir.

Stj. Dyt. Sevil KÖSEOĞLU

Başa dön tuşu