Elma Sirkesi Faydaları

1.KAN ŞEKERİ DÜZEYİNİ DÜŞÜRÜR VE DİYABETLE SAVAŞIR.

Sirke içeriğinde bulunan asetik asit, nişasta emilimini yüzde 40 bloke ederek beden sisteminden lif üzere geçip atılmasını sağlar. Karbonhidrat kaynaklarıyla birlikte tüketildiğinde kan şekerinin ani yükseliş ve düşüşünü azaltarak açlık krizlerini önler. Bilhassa Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düşürücü tesiri olduğu düşünülmektedir.

2.ZARARLI BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR.

Sirke, bakteriler dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir.

Geleneksel olarak tırnak mantarını, bitleri, siğilleri ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılır.

Modern tıbbın temsilcilerinden olan Hipokrat, iki bin yıl evvel yara paklığı için sirke kullanırdı.

Sirke tıpkı vakitte besin esirgeyici olarak da kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar sirkenin bakterilerin (E.coli gibi) besin unsurlarında büyümesini ve bozulmasını engellediğini göstermektedir.

3.KİLO VERMEYE VE KARIN YAĞLARINI AZALTMAYA YARDIMCIDIR.

Yapılan çalışmalarda insanların yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke aldıklarında, doygunluk hissinin arttığı ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tükettikleri görülmüştür. Nizamlı kullanımda bel etrafının incelmesine neden olduğu görülmüştür.

4.KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR VE KALP SIHHATİNİ GELİŞTİRİR.

Kalp hastalığı şu anda dünyanın en yaygın erken mevt nedenlerinden biridir.

Yapılan çalışmalara nazaran kalp hastalıklarının sirke tüketimi ile geliştirilebilir olduğu tarafındadır, lakin çalışmaların birçok hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Hayvanlar üzerinden yapılan çalışmalarda, elma sirkesinin öbür kimi kalp hastalığı risk faktörleri ile birlikte kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir.

Harvard’ta beşerler üzerinde yapılan bir araştırmada, salata her gün sirke ekleyen bayanların kalp hastalığı riskinin azaldığı görülmüştür.

5.KANSERE KARŞI HAMİ TESİRİ OLABİLİR.

Kesinliği tam olarak kanıtlanmamış ve genelde hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ve müşahedeler sonucu elma sirkesinin kanser hücrelerini öldürdüğünü ve tümörleri küçülttüğünü göstermiştir.

Başa dön tuşu