Ergen Beslenmesi Danışmanlığı

Ergenlik devri, ömür olgusunun en kıymetli dönemlerindendir. Zira bu süreçte kişi hem ruhsal gelişim ile hayata karşı bir duruş kazanmaya başlar, hem de süratli büyüme periyodunda olduğundan bedeninde değerli değişiklikler olur.

Ergenlik devrinde besinsel muhtaçlıklar artar. Büyümenin süratli olması nedeniyle güç ve protein başta olmak üzere birçok besin öğesi gereksinmesi yükselir. Bu periyottaki bireyin kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenmesi uzunluk uzaması ve cinsiyet gelişimi için de gereklidir.

Ergenlik devrinde yaşanan meşakkatlere bağlı olarak, bilhassa kızlarda yeme bozuklukları sıkça görülür. Bu devirde oluşan yeme bozuklukları bulimia nervosa, anoreksiya nervosa ve tepkisel yeme bozukluklarına yol açabilir. Yeme bozuklukları tedavi edilmediğinde kritik sıhhat sıkıntıları oluşabilir. Bu durumda diyetisyen ve psikolog işbirliği ile gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Ergenlik devrinde görülen beslenme sorunlarından bir başkası de obezitedir. Yapılan çalışmalar ergenlik devrinde görülen obezitenin, çocukluk çağı şişmanlığından daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Ergenlik devri şişmanlık kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenme programı, uygun antrenman programı ve psikoterapi eşliğinde ileride yeni sıkıntılar oluşturmayacak biçimde çözümlenebilir.

Bu periyotta rastlanan öbür beslenme meseleleri; iştahsızlık, öğün atlama, abur cubur tipte beslenme üzere problemlerdir. Uygun beslenme eğitimi ile bu devir şahıslara sağlıklı beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların ehemmiyeti aktarılır.

Ergenlik Periyodu Beslenme Danışmanlığında emel; gençlerin kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, beslenme sorunlarını çözmek, tekrar etmesini engellemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir ömür biçimi haline getirmelerini sağlamaktır.

Başa dön tuşu