Yaz Aylarında Beslenme | Diyetisyen Tavsiyesi

Yaz mevsimi ve sıcaklık artışı ile birlikte bedenimizde birçok değişiklik meydana gelmektedir. Sıcaklık artışı ile birlikte vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Metabolizma vücut sıcaklığını normal değerlerde tutabilmek için terleme ile birlikte sıvı ve mineral kayıpları olmakta ve bu yüzden de sıvı ve mineral ihtiyacı artmaktadır. Oluşan bu kayıplar uygun bir beslenme yoluyla giderilmeye çalışılmalıdır.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Sıvı ihtiyacının karşılanmasında;

-Su, mevcut birçok içecek arasında en iyi seçimdir. Bununla birlikte terleme ile birlikte kaybedilen elektrolitlerin yerine gelmesi açısından ayran veya maden suyu ikinci tercih olabilir. Taze sıkılmış meyve suları da ( bekletilmeden içildiği takdirde) vitamin içeriği ve antioksidan ( vücudun bağışıklık sistemini destekleyici) özelliklerinden dolayı tüketilebilir. Çay, kahve gibi içecekler ise uzun vadede diüretik (sıvı attırıcı) etki gösterirler.

Beslenmede;

-Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de yarım yağlı süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar tercih edilmelidir.

-Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

-Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.

– Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemeli, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine tam buğday ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir.

-Her zaman yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için temeldir. Bu nedenle, beş besin grubunda yer alan çeşitli besinlerden porsiyon kontrolü yapılarak alınmalıdır.

Bunlara dikkat ederek yaz aylarını daha sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu