Etiket Okumada Ne Kadar İyisin ?

Doğru beslenmenin önceliği etiket okumaktan geçer. Besinlerin güvenirliliğinin sağlanması, eserler hakkında hakikat bilgilere ulaşmak ve daha şuurlu tercih yapabilmek için hayatımızda çok değerli bi yere sahiptirler. Eserlerin üzerinde yazan ibareler bize her vakit gerçek yolu göstermez ama etiketler bize her vakit gerçek bilgiyi vermek zorundadırlar. Tüketicilerin hakları bu formda korunmaya alınmıştır.

Peki etiket okurken nelere dikkat etmeliyiz?

1.İlk dikkat edeceğimiz şey:Porsiyon Miktarı!!

Besinlerin etiket tablosunda verilen pahalar bize her vakit 1 porsiyondaki pahası vermeyebilir. Tüketicilerin en çok yanıldığı nokta burasıdır. Bu tablo genel olarak iki halde karşımıza çıkar. Bazen yalnızca 100 gram’ ındaki pahalar verilir, bir porsiyondaki kalori ve besin pahaları verilmez. Bir porsiyon ölçüsünün yalnızca kaç gram olduğu yazılır. Porsiyondaki besin kıymetlerini sizin hesaplamanızı ister.

Bazılarında ise sizi hiç uğraştırmaz ve bir porsiyondaki besin kıymetleri bizim için hesaplanmış olarak verilir. Hem 100 gram’ daki hem de 1 porsiyondaki kalori ve besin pahaları iki sütun halinde verilerek işimizi kolaylaştırır. Böylelikle süratlice bakar, uygun eserse alır ve çıkarız.

2.Tabloya Dikkat!

Öncelikli olarak kalori, protein, karbonhidrat çeşidi ve ölçüsü (karbonhidratın ne kadarı şeker, ne kadarı lif) ve elbette yağ oranı üzere kıymetlere bakmalıyız.

Karbonhidrat kısmına gelindiği vakit; dikkat etmeniz gereken en kıymetli kısım şeker içeriğidir. Paketli besin tercih ederken mümkün olduğu kadar şeker oranı az eserleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Diğer bir nokta ise karbonhidratın lif içeriğidir. Şeker ne kadar azsa lif de o kadar çok olmalıdır. (Etiketlerde eserlerin lif oranı 5 gram ve üzerinde ise lif ölçüsü başka olarak belirtilir.)

Yani bu eseri yersem kaç kalori alırım, kaç gram şeker yahut yağ tüketirim diyorsanız cevabını tabloya bakarak açık formda bulabilirsiniz. Ayrıyeten varsa vitamin ve mineral oranı ya da kolesterol ölçüsünü da öğrenebilirsiniz. Böylece kaç porsiyon tüketeceğinizin kararını vermek yahut başka eserlerle kıyaslamak sizin için daha kolay olacaktır.

3.İçindekiler Neler!

Genelde paketlerin en altında ya da kıvrım yerlerinde bulunan ve uzun uzun, minicik biçimde detaylı olarak paketin içinde neler olduğu yazılan kısımdır. Evet kimi eserlerde mercek kullanımı zarurî hale gelse de yinede bir göz atmakta yarar var. Zira bu kısım eserin içindeki bütün besinlerin ve katkı hususlarının (koruyucular, renklendiriciler vb) hepsini bulabileceğiniz yer. Genel olarak eserin içinde çok bulunandan az bulunana nazaran sırasıyla yazılır. Alerjen tesire sahip besinler ise koyu renkle yazılarak daha dikkat cazibeli hale getirilir. Rastgele bir besine karşı intöleransı olan şahıslar için hayat kurtarıcı kısım burasıdır. O denli küçük göründüğüne bakmayın değeri nitekim büyüktür..

4.Beslenme açıklaması !

Ürünlerin light, diyet yahut düşük kolesterollü üzere özelliklerinin açıklandığı kısımlardır.

Dikkat!Bir ürününlight, diyet yahut form üzere ibareler içermesi size bu eserleri istediğiniz üzere özgürce tüketme vizesi vermez. Zira light yahut diyet eserler sıfır kalori değillerdir. “Light” eserler, referans olarak alınan eserlere nazaran en az %25 daha az güç yahut %50 daha az yağ içeren eser demektir. Bir eseri light diye denetimsiz bir halde fazla ölçülerde tüketmek sizi hedefinizden uzaklaştırabilir. Yani tüketeceğiniz eser light’ da olsa kalori aldığınızı unutmayın.

Diğer dikkat edilecek nokta ise ürünlerdekidiyetveyaformifadesi. Maalesef bu cins kimi eserler, sahip oldukları şeker ve yağ oranları ile beni kendisinin diyet eseri olduğuna pek de inandıramıyor. Bu yüzden vaatlere kulak asmayıp etiket bilgilerine bir göz attıktan sonra tüketmeye karar vermekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Tuzmiktarı; etiket okurken kesinlikle bakılması gereken başka bir bilgidir. Günlük tuz alımı, sağlıklı bireyler için ortalama 5 gram olmalıdır. Paketli eser alırken porsiyon başına düşen tuz ölçüsünü kesinlikle Hesaplayın! Sodyum düzeyleri yüksek paketlerden de olabildiğince uzak durun!

Daha sağlıklı bir hayat için ‘’etiket okuma alışkanlığı’’ kesinlikle edinin 🙂

Başa dön tuşu