Fahrettin Koca’nın Beyaz Kod Açıklamasını Bakanlık Yalanladı!

Sağlıkçıların tepkisine neden olan bu ifadeler, Bakanlığın 2023 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na göre çürütüldü. Rapora göre, 2022’nin ilk 6 ayında 11 bin olan beyaz kod sayısı, 2023’ün ilk 6 ayında 9 bine düştü. Ancak, 2023’ün ilk 6 ayından sonrasına ilişkin “beyaz kod” verileri hala açıklanmış değil.

Türk Tabipleri Birliği’nin “beyaz kod” verilerini paylaşmaması üzerine açtığı davada mahkeme, verilerin paylaşma sorumluluğunun Sağlık Bakanlığı’na ait olduğuna hükmetti. Ancak bakanlık hala bu verileri açıklamış değil.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, Bakan Koca’nın beyaz kod sayısını hekime başvuru sayısı üzerinden ifade etmesine tepki gösterdi. Yalçınkaya, “İstatistik duymak istediğinizi söyler. Bakan Meclis’te istatistik yöntemi ile adeta şov yapıyor. İstatistik cambazlığı yapıp ham beyaz kod verisini açıklamak yerine bir milyon başvuruya düşen vakayı açıkladı” dedi.

‘BEYAZ KOD ARTIYOR’

Yurt Dışına Giden Doktorların ‘Paragöz’ Tartışması Halen Gündemde!

Yurt Dışına Giden Doktorların ‘Paragöz’ Tartışması Halen Gündemde!

Yalçınkaya, “Bir milyon başvuru başına düşen beyaz kod verilerinin, 22’den 17’ye düştüğünü ifade etmesi beyaz kod verilerin düştüğü anlamını doğurmaz. Yüzde 26 artış gerçekleşen toplam hekime başvuru üzerinden beyaz kod verileri açıklaması, 1 milyon başvuru başına düşen beyaz kod sayısının azaldığını ortaya koyabilir. Ancak reel olarak azalan değil, artan bir beyaz kod gerçeği var” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu