Fazla Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum?

Sağlıklı bir hayat stili benimsemek hem fazla kilolarımızdan kurtulmanıza yardımcı olur hem de eriştiğiniz sağlıklı beden tartısını korumanıza…

İşte kilo vermek/korumak için püf noktaları:

Mutlaka kahvaltı edin!

Bilimsel çalışma sonuçlarına bakıldığında, kahvaltı etmeyen şahıslar daha fazla kilo sorunu yaşamaktadır. Tüm gece aç kalmak ve sonrasında öğün atlamak gün uzunluğu daha fazla yemenize sebep olacaktır. O yüzden kesinlikle size uygun bir seçenek belirleyin.

Püf noktası:

Evden çıkarken yanınıza küçük bir sandviç alın, ya da yolda giderken bir bardak süt için ve bir meyve yiyin, bol vaktiniz mi var? Sevdiklerinizi kahvaltıya davet edin ve keyfini çıkarın!

Ara öğün gereksiniminizi belirleyin!

Alışkanlığınız yoksa, orta öğün yapmak zorunda değilsiniz. Orta öğün gereksinimi; kişisel alışkanlıklara, açlık-tokluk durumuna nazaran belirlenir. Uzun müddet aç kalmak, yeme ataklarını tetikliyorsa, orta öğünler tüketmek kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

Püf noktası:

Beslenme günlüğü tutun. Gün içinde hangi saatlerde daha çok acıktığınızı takip edin ve bir sonraki öğünde daha az besin tüketmek için oraya bir orta öğün ek edin. 

Besin çeşitliliğine odaklanın.

Günlük güç gereksiniminizi karşılarken tercih ettiğiniz besinlerin yeteri kadar karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral içermesinin yolu farklı besin kümelerini (sebze-meyveler, tam tahıllar, az yağlı yahut yağsız süt/süt eserleri, yağsız et, tavuk, balık, deniz eserleri vb.) kâfi ve istikrarlı ölçüde tüketmekten geçer.

Püf noktası:

Farklı renklerdeki besinler farklı vitaminleri içerir. Tabağınızı gökkuşağı renklerinden oluşturun.

Şeker, tuz ve doymuş yağdan gelen kaloriyi azaltın.

Bedeninize en çok ziyan veren bu besinlerin tüketimini sonlandırın. Sağlıklı ve lezzetli tarifler geliştirin.

Püf noktası:

Evde şeker ilave etmeden kendi ‘sağlıklı’ içeceklerinizi hazırlayın, yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin, tuz ve yağlı soslar yerine baharatları deneyin.

Sağlıklı içecekleri tercih edin.

Kilo verme sürecinde bedeninizin muhtaçlık duyduğu sıvıyı tüketmek kıymetlidir.

Bol su içmeli, tanınan şekerli içeceklerinin yüksek kalori içerdiğini unutmamalısınız. Şayet bu içecekleri tercih edecekseniz, kilo vermek yahut sağlıklı kilonuzu korumak için gün içinde öbür besinlerden vazgeçmelisiniz.

Püf noktası:

Çay, bitki çayları, kahve, maden suyu, ayran üzere kalorisiz yahut düşük kalorili içecekleri tercih edebilirsiniz. İçki içiyorsanız ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Bayanlar için 1 kadeh/bardak, erkekler için 2 kadeh/bardak içkiyi geçmemeye itina gösterin.

Düzenli antrenman yapın.

Egzersiz yapmak kilo denetimine yardımcı olur. Sizi diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kimi kanserlerden korur. Diyabetiniz varsa kan şekeri ayarını güzelleştirir. Yani hayat kalitenizi arttırır.

Püf noktası:

Arabanızı uzağa park edip daha fazla yürüyebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilir, öğlen ortalarında küçük yürüyüşlere çıkabilir, bahçe işleri ile uğraşabilir, konutta müziği açıp dans edebilir, faal arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakti arttırabilirsiniz.

Davetlere aç gitmeyin.

Uzun müddet aç kalmak kan şekerinizin çok düşmesine ve bir sonraki öğünde fazla besin tüketmenize sebep olabilir! Bu yüzden davette fazla kaçırmamak için öğün atlamamalısınız.

Püf noktası:

Akşam bir davete gidecekseniz öğle aç kalmak yerine ana ve orta öğünde tüketeceğiniz ölçüleri (yani kaloriyi) azaltabilir, akşamı telafi edebilirsiniz.

Başkalarının da sağlıklı beslenmesine dayanak olun.

Evde, okulda, işte sağlıklı beslenerek etrafınızdaki bireyleri motive edebilir, birlikte hakikat seçimler yaparak beslenme programınızı daha sürdürülebilir kılabilirsiniz.

Püf noktası: 

Arkadaşlarınızla yeni tarifler deneyebilir, güzel yemek yapan restoranlar keşfedebilir, hafta sonları yürüyüş tiplerine katılabilir böylelikle hem keyifli vakit geçirip, hem birbirinizi motive edebilirsiniz.

Bir an önce gerçek yeme alışkanlıklarını benimseyin ve ömür uzunluğu sürdürün!

Sağlıklı beslenme herkes için ortaktır. Kilo vermek yahut ülkü beden tartısını korumak için sihirli besinlere gereksinim duymazsınız. Şayet metabolik bir sıkıntınız yoksa gün içinde tükettiğiniz toplam kaloriyi azaltır ve harcadığınız kaloriyi yani hareketi arttırırsanız kilo vermeye başlarsınız.

Püf noktası: 

Sağlıklı bir besini fazla yemek dahi tartı artışına sebep olacağından öncelikle porsiyon denetimine ihtimam göstermelisiniz. Tabağınıza yiyeceğiniz kadar yemek alabilir ve gerisini gözünüzün önünden uzaklaştırabilirsiniz.

Başa dön tuşu