Besin Destekleri

İlacınız besininiz,besininiz ilacınız olsun demiş Hipokrat… İstikrarlı ve nizamlı beslenme alışkanlığını hayatınızın tümüne yansıtmadıktan sonra vitamin yahut mineral eksikleriniz olacaktır.Meyve ve sebzeyi  taze, vaktinde,kendi bedeninizin gereksinimlerine uygun porsiyonda tüketmek eksikleri önlemek için kıymetlidir.Emilim bozuklukları(İrritabl Bağırsak Sendromu(hassas bağırsak sendromu),Çölyak,Laktoz İntoleransı..vb.)veya ilaç etkileşimleri sebebiyle vitamin yahut minerallerden istediğimiz faydası göremeyebiliriz.Besin desteklerinin de kullanım vakti,dozu çok kıymetlidir.Yemeklerden önce-sonra yahut yemekle birlikte alınacağı konusunda yanlışsız bilgi edinmek vitamin yahut minerallerden daha çok randıman almanızı sağlayacaktır.İlaç-ilaç etkileşimleri olduğu üzere besin-ilaç etkileşimleri de olduğu için hekiminiz yahut beslenme uzmanınız önermediği surece besin desteği kullanmayınız.Emilim bozuklukları  veya kan analizinde eksikliğin görülme durumunda yaş,cinsiyet farklılıklarına nazaran hekiminizin uygun gördüğü besin desteklerini önerdiği dozlarda tüketmenizi öneririz.

En sık kullanılan besin destekleri;

  • Omega 3(EPA-DHA) : Halk ortasında balık yağı olarak bilinir.Beyin gelişimi,sinir sistemi için bilhassa ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır.Haftada en az 2 sefer balık tüketmek omega 3 eksikliğinden bedeni koruyacaktır.Takviyelerden çok semizotu,balık,ceviz üzere besinlerle bedeni desteklemelisiniz.

  • D vitamini : Yağda eriyen vitaminlerdendir.Kemik sıhhati için vazgeçilmezler ortasındadır.Kalsiyumla birlikte alımı emilimi arttırır.D vitamini bedene besinler yardımı ile provitamin d biçiminde alınır. Besinlerle aldığımız d vitamini kaynakları :Karaciğer, balık, balık yağı, yumurta, tereyağı, peynir, mantar,süt.Güneş ışınları tesiriyle deri d vitamini sentezler.Günümüzde en yaygın vitamin eksikleri ortasında gelir.

  • B12 vitamini : Suda eriyen vitaminlerdendir.Demirin ve folik asidin aktifliğini artırır.Doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı ette bulunur.Kronik yorgunluk,depresyon,sindirim ve emilim bozukluklarında destek olarak verilebilir.

  • B9 vitamini (Folik asit) : Suya çözünen vitamindir.Doğal besinlerde bulunan hali folat,ilaçlar ve işlenmiş besinlerde bulunan hali ise folik asittir.Kan hücrelerinin,hücrenin yapı taşının (sinir hücreleri)oluşumu gelişiminde kıymetli role sahiptir. Bu sebeple gebeliği düşünen bayanların gebelikten 3 ay evvel kullanmaya başlaması ve gebeliğin 6. Ayına kadar nizamlı kullanması gereken besin desteklerinden biridir.

  • C vitamini : Suda çözünen vitaminlerdendir.Bu sebeple bedende depo edilmez.Günlük olarak tüketilmesi gerekir.Fazlası idrarla atılır. C vitaminin doğal kaynakları; koyu yeşil yapraklı sebzeler,biber,turunçgiller(portakal,mandalina..),çilek’dir.

  • Multivitaminler : Bağışıklık sisteminizi destekleyerek ,günlük koşuşturmaca içinde eksik olabilecek vitaminlerin bir ortada bulunduğu formlardır.Bir ay kullanıp bir ay orta vermek hakikat olanıdır.

  • Kalsiyum: Kemik sıhhati,sinir sistemi ve kas sistemi için gerekli minerallerdendir.Kalsiyum kaynakları süt ve süt eserleridir.

  • Demir : Kansızlık şikayeti ile desteği önerilir.Aşırı halsizlik,dilde kızarıklık,nefes darlığı eksikliğinin belirtileri olabilir.Kırmızı et,balık,yumurta,ciğer,kuru erik,bezelye,fasulye,pekmez,ıspanak,kabak,domates püresi yahut salçası kaynaklarıdır.

  • Magnezyum: Kas sisteminin güçlenmesinde en az kalsiyum kadar kıymetli yere sahiptir.Sinir sisteminin de çalışmasında değerlidir.Emilim bozuklukları rahatsızlığı yaşayanlarda,sıcak havalarda terle kaybettiğimiz minerallerden olduğu için çok terleyenlerde eksikliği görülebilir.Kurubaklagiller,kuruyemişler,meyveler(incir,hurma ve muz..vb.),sebzeler (ıspanak,roka,pazı.. vb.)doğal kaynaklarıdır.

  • Çinko : Çinko; hücre metabolizması, protein üretimi, yaraların güzelleşmesi, DNA oluşumu ve güçlü bağışıklık sistemi için temel bir mineraldir. Çinko en çok kırmızı et ve deniz eserlerinde bulunmakla birlikte badem, fıstık üzere kuruyemişler, nohut fasulye üzere sebzeler çinko muhtaçlığını karşılamaya yetecek kadar çinko içermektedir.Saç dökülmelerinde,alkol kullananlarda,demir desteği alanlarda,vejetaryenlarda,hamile ve emzikli bayanlarda destek olarak verilebilir.

Başa dön tuşu