Filtre Kahve Mi, Türk Kahvesi Mi?

Filtre Kahve Nedir?

 Günümüzde en fazla tüketilen kahvelerden biri olan filtre kahve su içerisinde çözünmeyen tıpkı çay gibi demlendikten sonra süzülerek içilen bir kahvedir. Suda eriyen kahvelere göre daha sağlıklı olan filtre kahve ülkemizde de sık tüketilen kahveler arasına girmiştir.

 Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle demlenmekte ve kâğıt filtreden süzülerek alttaki demlikte birikmektedir.

Filtre kahvenin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

 • Hafızanızı geliştirir: Yaşlandıkça bilişsel becerilerimiz etkilenir ve Alzheimer, Demans ve Parkinson hastalıkları gibi hafızayla ilgili hastalıkları geliştirme olasılığımız artar. Düzenli olarak sade kahve içmek, beyninizi zinde ve sağlıklı tutarak bunlarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Sinirlerinizi aktif tutar, böylece beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Azaltılmış kanser riski: Filtre kahvenin içerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde prostat, karaciğer ve kolorektal kanserlerinin riskini azalttığı göstermiştir.
 • Diyabet yönetimi: Düzenli olarak kahve içen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riski daha düşüktür. Tip 2 diyabet çoğunlukla yetişkinleri etkiler.     
 • Siyah kahve ayrıca kilo verme sürecine yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 • Daha önce de belirtildiği gibi, sade kahve düşük kalorili bir içecektir ve ayrıca yağ veya kolesterol içermez. Bu, günlük sade kahve içerek kilo almadığınız anlamına gelir.
 • Birçok insan spor salonuna gitmeden birkaç dakika önce sade kahve içmeyi sever. Bunun nedeni, metabolizmayı büyük ölçüde artırabilmesi ve egzersiz seansınızdan daha fazla fayda elde etmenize olanak sağlamasıdır.
 • Kilo vermek için sade kahve alıyorsanız, hiçbir katkı maddesi olmadan içmeniz gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, şeker, krema, süt veya başka herhangi bir ilave aroma olmadığı anlamına gelir. Bu tür katkı maddeleri ile yukarıda tartışılan tüm bu faydalar geçersiz olur çünkü o zaman içecek kalori, yağ ve kolesterol içerecektir. Bununla birlikte, kilo vermek için uygun bir diyet rutini takip etmek şarttır.        
 • Çok fazla siyah kahve vücudunuzda yüksek düzeyde stres hormonu salgılar, bu da yalnızca endişe ve strese yol açar. Çok fazla kafein tükettiğinizde gergin hissetmek kolaydır.
 • Aşırı kahve alımı uyku rutininizi ciddi şekilde bozabilir. İyi bir gece uykusu almak istiyorsanız yatmadan birkaç saat önce kahve içmemeniz önerilir.
 • Sade kahve kafein ve asit bakımından zengindir, bu nedenle aşırı tüketimi midenizde asitliğe neden olabilir. Kramplarınız ve karın spazmlarınız olması muhtemeldir.
 • Sisteminizde çok fazla kahve bulunması, vücudunuzun demir, kalsiyum ve çinko gibi günlük diyetinizdeki mineralleri emmesini zorlaştırır.

Türk Kahvesi Nedir?

 Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin kaynar suyun içinde demlenmesiyle yapılan kahvedir. Kahvenin posası süzülmez.

              Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

 • Türk kahvesi, özellikle sporcular için faydalı olabilecek oldukça konsantre bir kafein dozu sağlar.
 • 20 sporcu üzerinde yapılan bir araştırmada, kafeinli türk kahvesi tüketen katılımcıların, kafeinsiz türk kahvesi içenlere kıyasla tepki süresi ve enerji seviyeleri dahil olmak üzere önemli bir performans artışı görüldü.
 • Kahve çekirdekleri, sağlık yararları sağlayan polifenol antioksidan türleri olan klorojenik asitler gibi faydalı bileşikler içerir. Örneğin, klorojenik asitlerin iltihabı, kan şekerini, kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Kahve, iltihabı azaltabilen, enfeksiyonla savaşabilen ve kalp sağlığını destekleyebilen diterpenoidler de dahil olmak üzere diğer güçlü bileşikleri de içerir.
 • 29.000’den fazla kişiyle yapılan 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, en çok kahve tüketenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin %27 daha düşük olduğunu buldu.
 • Diğer çalışmalar, kahve alımının felç, Parkinson hastalığı ve bunama riskini de azaltabileceğini göstermiştir.
 • Türk kahvesi içmek, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere belirli hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Peki Her İki Kahve İçinde Dezavantajlar Nelerdir?

 • Düzenli olarak şekerle tatlandırılan kahvenin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Özellikle tansiyon, kalp ritmi bozukluğu (aritmi), taşikardi ve diğer kalp hastalıkları olan bireylerde kahve tüketimi çarpıntıya yol açabilir. Bu olumsuzluk herhangi bir kalp hastalığı olmayan bireylerde de aşırı kahve tüketimi sonucunda görülebilir.
 • Ara sıra şekerli kahve içmek sağlığınıza zarar vermezken, herhangi bir şekerli içeceğin düzenli tüketimi obezite, yüksek trigliserit seviyeleri ve tip 2 diyabet gibi çeşitli sağlık sorunları riskinizi artırabilir.
 • Kafeinin etkilerine duyarlı bazı kişiler, kafeinli kahve içerken uyku bozuklukları, kaygı ve diğer yan etkiler yaşayabilir.
 • Çok fazla siyah kahve vücudunuzda yüksek düzeyde stres hormonu salgılar, bu da yalnızca endişe ve strese yol açar. Çok fazla kafein tükettiğinizde gergin hissetmek kolaydır.
 • Aşırı kahve alımı uyku rutininizi ciddi şekilde bozabilir. İyi bir gece uykusu almak istiyorsanız yatmadan birkaç saat önce kahve içmemeniz önerilir.
 • Sisteminizde çok fazla kahve bulunması, vücudunuzun demir, kalsiyum ve çinko gibi günlük diyetinizdeki mineralleri emmesini zorlaştırır.

Peki Hangisini Seçmeliyiz?

 Tabii ki türk kahvesi.

 Her iki kahve türü de şekersiz olduğu sürece günde 400 mg kafeini yani 4 fincanı geçmediği taktirde yetişkin bireyler tarafından tüketilebilir. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa günlük 1-2 fincan filtre kahve ve Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

 Filtre kahve tüketiminde kahvenin bir kısmı filtrede kaldığından yararları açısından Türk kahvesine göre bir adım geridedir. Çözünür kahve türleri de birtakım fabrikasyon işlemlerine tabi tutulduğundan en sağlıklı ve doğal kahve türlerinden bir tanesinin Türk kahvesi olduğu söylenebilir. Günde 1-2 fincan kahve tüketimi, herhangi bir hastalığı bulunmayan ve ilaç kullanmayan bireyler için oldukça faydalıdır.

BİLEŞENLER (100 ML İÇİN) TÜRK KAHVESİ FİLTRE KAHVE
ENERJİ 69,3 kcal 2,2 kcal
SU 82,9g 99,4 g
PROTEİN 0,1 g 0,2 g
YAĞ 0,2 g
KARBONHİDRAT 16,6 g 0,3 g
C VİTAMİNİ 0,2 g
SODYUM 12 mg 1 mg
POTASYUM 96 mg 66 mg
KALSİYUM 2 mg 2 mg
MAGNEZYUM 67 mg 6 mg
FOSFOR 6 mg 2 mg
DEMİR 0,2 mg 0,2 mg

Stj. Dyt. Sevil KÖSEOĞLU

Başa dön tuşu