Fıstık Ezmesi Mi, Badem Ezmesi Mi?

 Herkese yeniden merhabalar… Yine bir ikili kıyaslama konusuyla bugün çok merak edilen fıstık ezmesi mi, badem ezmesi mi? karşılaştırması yapacağız. 

FISTIK EZMESİ

  Fıstık ezmesi, dünyanın en popüler ezmelerinden biridir. 

  Tadı, lezzeti, kokusu harikadır. 

 Fıstık ezmesi, nispeten işlenmemiş bir besindir. Temelde sadece hamur haline gelene kadar öğütülmüş ve kavrulmuş fıstıklardır. Gerçek fıstık ezmesi iyi bir protein kaynağıdır, %25 proteinden oluşur. Yer fıstığı; fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagil ailesine aittir. %20 karbonhidrat içeriği ile diyetler için uygundur. Bir gözlemsel çalışma, haftada 5 kez veya daha fazla fıstık ezmesi yiyen kadınların %21 oranında tip 2 diyabet riski azaldığı gözlenmiştir. Fıstık ezmesi, potansiyel sağlık yararları sağlayabilen yoğun bir beslenme kaynağıdır. Bir çalışma, her gün yer fıstığı yemenin genel ölüm riskini %21’e kadar azaltabildiğini ve kalp hastalığı oluşumunu %38 oranında azalttığını gösterdi. Diyetinizdeki diğer yağların yerine geçtiğinde, oleik asidin iyi kolesterol, kan şekeri ve kan basıncını korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yer fıstığı, LDL’yi (kötü kolesterol) düşürme ve ‘iyi’ kolesterolü yani HDL’yi artırma, böylece safra taşı oluşumu olasılığını azaltma özelliğine sahiptir. Fıstık ezmesindeki yağın yarısı, zeytinyağında da yüksek miktarlarda bulunan sağlıklı bir tekli doymamış yağ türü olan oleik asitten oluşur. Fıstık ezmesi ayrıca çoğu bitkisel yağda bol miktarda bulunan temel bir omega-6 yağ asidi olan bir miktar linoleik asit içerir. Aynı zamanda lif, vitamin ve mineral içeriği yüksektir. Porsiyon kontrolü uyguladığınız sürece fıstık ezmesinin sağlıklı bir atıştırmalık olduğu söylenebilir.

 Fıstık ezmesi oldukça besleyicidir. 100 gramlık bir porsiyon fıstık ezmesi birçok vitamin ve mineral sağlar:

  • E Vitamini: Günlük ihtiyacın %45’i
  • B3 Vitamini (Niasin): Günlük ihtiyacın %67’si
  • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %27’si
  • Folat: Günlük ihtiyacın %18’i
  • Magnezyum: Günlük ihtiyacın %39’u
  • Bakır: Günlük ihtiyacın %24’ü

BADEM EZMESİ

 Badem ezmesi öğütülmüş bademden yapılır. Sağlıklı bir atıştırmalıktır. Sandviçlerde, ezmelerde kullanılır. Badem ezmesi kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, sağlığınız için önemli vitamin, mineraller ve antioksidanlar içerir. 

 Badem ezmesi, tekli doymamış yağlarda yüksektir. Tekli doymamış yağlar, LDL (“kötü”) kolesterolü, düşürmeye ve HDL (“iyi”) kolesterolü yükseltmeye yardımcı olur. 

 Badem ezmesindeki diğer birçok besin de kalp sağlığınızı iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskinizi düşürmeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, düzensiz kalp ritimlerini önlemeye yardımcı olur. E vitamini atardamarlarınızda plak oluşumunu durdurmaya yardımcı olabilir. L-arginin, atardamarlarınızdaki duvarların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Badem ezmesi, 60 miligram kalsiyum veya önerilen günlük alımınızın %5’ini içerir. Kalsiyum kemiklerinizin sağlığı için önemlidir. Badem yağındaki magnezyum ayrıca vücudunuzun kalsiyumu daha iyi emmesine yardımcı olur. Badem, yemekten sonra kan şekeri ve insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Badem tereyağındaki magnezyum da insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Bu, diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Badem ezmesi, diğer birçok fındık ezmesinden daha fazla E vitamini içerir. E Vitamini, diyabet, obezite ve bazı kanserleri önlemeye yardımcı olabilecek bir antioksidandır. Badem yağı ayrıca flavonoidler ve polifenoller gibi antioksidan bileşiklere sahiptir.

PEKİ HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

 Badem ezmesi nispeten fıstık ezmesine göre daha sağlıklıdır. Hem badem ezmesi hem de fıstık ezmesi, tekli doymamış yağ bakımından zengindir, bu yağ türü, kalp hastalığında azalma ve daha iyi kan şekeri kontrolü sağlar. Bir porsiyon fıstık ezmesi ayrıca bir porsiyon badem ezmesinin iki katından fazla doymuş yağ içerir. Doymuş yağ, ölçülü olarak mutlaka zararlı olmasa da, çok fazlası kolesterolünüzü yükseltebilir ve bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi arttırabilir. 

 Fıstık ezmesi vitamin ve mineral açısından eksik değildir. Bol miktarda e vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Sadece badem ezmesi kadar içermez. Hem fıstık ezmesi hem de badem ezmesi sağlıklı dozda potasyum, biotin, magnezyum ve çinko içerir. Günlük 1 tatlı kaşığı (10 gr) fıstık ezmesi veya badem ezmesi tercihe göre tüketilmesinde fayda var. 

BİLEŞENLER (100 GR İÇİN ) FISTIK EZMESİ (ŞEKER İLAVESİZ) BADEM EZMESİ
ENERJİ 578,9 kcal 491,2 kcal
SU 3,2 g 3,9 g
PROTEİN 26,3 g 8 g
YAĞ 48,5 g 24,9 g
KARBONHİDRAT 10,6 g 58,7 g
LİF 8,1 g 3,7 g
ÇOKLU DOYMAMIŞ YAĞ 13,9 g 5,4 g
E VİTAMİNİ 7,3 mg 8,4 mg
B1 VİTAMİNİ 0,1 mg 0,1 mg
B2 VİTAMİNİ 0,1 mg 0,4 mg
B6 VİTAMİNİ 0,4 mg 0,1 mg
FOLAT 85 mcg 15 mcg
SODYUM 17 mg 5 mg
POTASYUM 720 mg 209 mg
KALSİYUM 35 mg 43 mg
MAGNEZYUM 158 mg 120 mg
FOSFOR 320 mg 220 mg
DEMİR 1,8 mg 2 mg
ÇİNKO 2,6 mg 1,5 mg

Stj. Dyt. Sevil Köseoğlu

Başa dön tuşu