Yeni Yıla Daha Sağlıklı Girmek Sizin Elinizde

Hepimiz yeni yıldan beklentiler içindeyiz kimimiz hayalini kurduğu okulu, kimimiz yeni bir işi,kimimiz yeni yıla daha evvel yapamadıkları için bir baht gözüyle bakıyor.Tabi ki yeni maksatlar koymak,kendimizi geliştirecek halde plan yapmak en değerli adımdır.Eğer yeni yılda amacınız sağlıklı hayat için farkındalığınızı arttırmak ve fazla kilolarınızı kendinize yük etmemekse sağlıklı hayat için bir grup şeyleri alışkanlık haline getirmeniz ve bunu hayat biçimi olarak benimsemeniz gerekmektedir.
Başlangıçlar her vakit hoştur.
Başlangıç yapacağınız bahis ne olursa olsun.Bir plan yapın ve bu plan için gerekli unsurları sıralayın.Sizin için gerekli olanların listesini âlâ tutun ki hayatınızdaki değişimleri takip etmek için listeden yardım alın.Konu sağlıklı hayatsa sağlıklı beslenme ismine alacağınız her kararı not edin.Yıl içinde hareketsizlikten şikayet edip,yeni bir spora mı başlamak istiyorsunuz yahut mutfakta daha sağlıklı yemekler yapmak için yeni kitaplar mı okumak istiyorsunuz?  Kararınızı verin hepsi birbiriyle ayrılmaz bir bütün zira diyet fakat tek başına %70 verimli %30’luk olan idman yahut fizikî aktivite katiyetle kilo verme sürecinde küçük bir hisse üzere görülmemelidir. Lakin ikisi birlikte daha verimli sonuçlar doğuracaktır.
Yeni yıla sıhhatle merhaba deyin…

Yeni yıl akşamında besin tüketimlerimiz o denli abartıya kaçıp artıyor ki durdurabilene aşk olsun.

    •    Eğer yılbaşını dışarıda kutlayacak olanlardansanız meskenden çıkmadan evvel kremasız bir çorba tüketmeniz yahut orta öğün yaparak gitmek sizin uzun mühlet aç kalmanızı engellediği üzere ana yemekten daha az yemenize yardımcı olacaktır.
    •    Ordövr tabağında önceliği yoğurtlu mezelerden ve kaşar–tulum peyniri dışındaki peynirlerden yana kullanmak hem sizi daha uzun müddet tok tutacak hem de hafif bir geçiş sağlayacaktır.
    •    Kullanılan yağların kalitesi bilinmediği için mide rahatsızlıkları yaşanabilir. Yağda kızaran her besin kanserojen bileşenlerden ötürü riskli ve bol kalori alımına neden olduğu için uzak durulması gerekenler ortasındadır.Yağda kızartılmış sigara-paçanga böreği yahut şakşuka üzere kızartılmış sebzeler yerine haşlanmış sebzeler tüketmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.
    •    Ana yemek olarak protein ve zerzevat içerikli bir menü seçmek en gerçek olanıdır.
    •    İçki tüketimleri ile birlikte kuruyemiş yahut çerez tüketmek fazla kalori almamıza neden olacaktır.İçki tüketimi yüksek kalori içerği ile kilo veriminizi olumsuz istikamette tesirler.
    •    İçkiler bedende su tutulmasına sebep olduğu için gece boyunca bol su içmeye uğraş şovunuz.
    •    Ertesi gün baş ağrısıyla uyanmışsanız şayet kafein içerikli çay yahut kahveden uzak hafif içerikli kahvaltıyla güne başlamalısınız.
    •    Kahvaltıdan sonra 30 yahut 60 dakikalık yürüyüş yapmaya itina şovunuz.
    •    Ara öğün tercihi olarak antioksidan ve c vitamini içeriği olan meyveler tercih edilmelidir. Örneğin; elma,nar,portakal,kivi,mandalina yahut armut.
    •    Porsiyon denetimine dikkat edilmelidir.Bazı meyvelerin (nar,muz,armut,üzüm..gibi) glisemik indeksi    (kan şekerini süratli yükseltip düşürme oranı) yüksektir bu sebeple kesinlikle yanında bir süt grubu(yoğurt,süt yahut kefir) tüketmek gerekir.

Yeni yılın sıhhat, talih ve muvaffakiyet getirmesi dileğiyle…

Başa dön tuşu