Folik Asit Kadınlar İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Doğurganlık çağındaki tüm bayanlar (adet gören kadınlar) önerilen ölçüde folik asit almalıdır. Şayet gebe kalmayı planlamıyorsanız bile , bedeninizin her gün yeni hücreleri yapmak için folik asit gereksinimi vardır. En kıymetlisi, kâfi folik asit almak bebeğinizi nöral tüp defekti hastalığından korur ve olma riskini düşürür. Ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan doğumsal anomali nöral tüp defektidir. Nöral tüp defekti (NTD) beyin, omurga yahut omuriliğin doğumsal kusurlarıdır. Bebeğin bedeninin bir yahut daha fazla kısmının biçimini yahut fonksiyonunu değiştirirler ve bir bebek için önemli hayat uzunluğu problemlere neden olabilir.

Folik asit ile folat ortasındaki fark nedir?

Folik asit ve folat B9 vitaminin farklı formlarıdır.Folik asit vitamin desteklerin de kullanılan ve birtakım besinlere eklenmiş B9 vitamininin el imali kimyasal cinsidir.Folat ise yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, fasulye, bezelye ve fındıkta bulunan B9 vitamininin doğal tipidir. Folik asit ve folat ortasındaki en büyük fark, bedenin folik asidi folattan daha kolay kullanmasıdır.. Folik asit beden tarafından daha verimli kullanıldığından folik asit birinci basamakta kullanılır.

Vücuduma ne kadar folik asit lazım?

Folik asit mikrogram (mcg) cinsinden ölçülür. Dünya sıhhat örgütü doğurganlık çağındaki bayanlar için tavsiye edilen günlük kullanıımı 400 mikrogram olarak belirlemiştir. Folik asit bireylerin diyet kâfi olduğundan emin olmak için folik asitten varlıklı bir çok besin diyetine eklenebilir.

Gebelikte Folik Asit Gereksinimi

Gebelikte folat gereksinmesinin artış nedeni hem fetüs hem de hamile bayanlarda doku sentezi vd. fizyolojik değişiklikler olarak bilinmektedir. Artan folat gereksinmesinin tek başına diyet ile karşılanması mümkün olmadığından hamilelerde folik asit dayanağı tüm dünyada önerilmektedir. Gebelik boyunca, mümkünse öncesinde NTD, anemi vd. sıhhat meselelerini önlemek maksadı ile DSÖ her bayana 400 mcg/gün yahut haftada bir sefer 2800 mcg folik asit dayanağı ve folik asitten güçlü besin tüketimini önermektedir. Evvelki gebeliklerinde NTD sorunu ile karşı karşıya kalmış olan bayanlarda sonraki gebeliklerde bu riski azaltmak ismine ilaç dozu olarak nitelendirilen 4-5 mg/gün folik asit takviyesi teklifler ortasında yer almaktadır. Planlı bir gebelik ile gebelik öncesinde folik asit dayanağına başlanması (400 mcg/gün) ve birinci trimester boyunca kesinlikle kullanılmaya devam edilmesi gerekmektedir. Gebeliğin 2.5-3.5 ay öncesinde dayanağa başlanmasının gerektiği bilinmektedir. Folat yetersizliğinde erkeklerde de sperm sayısında azalma ve kalitesinin düşük olduğu bildirilmiştir.

Başa dön tuşu