Protein Tozları

Sporcuların artan protein gereksinimi, yeterli bir beslenme programıyla hiçbir protein ya da aminoasit suplementasyonuna gerek kalmadan yalnızca doğal kaynaklarla karşılanabilir. Lakin bildiğiniz üzere hayvansal protein kaynakları belirli bir ölçü yağ da içerirler. Örneğin 30 g et tüketen bir birey 6 g protein alırken 5 g da yağ almış olur. Bu da atletleri protein tozuna iten en büyük nedendir.

Doğal kaynaklardaki yüksek yağ içeriği her ne kadar dezavantaj üzere görünse de doğal besinler yalnızca karbonhidrat, yağ, protein üzere makrobesinler içermez. Beden sistemlerimizin düzgün çalışması için gerekli mikrobesinler olan vitamin ve mineralleri de içerir. Lakin yeniden de protein tozlarını kullanmak kişinin inisiyatifindedir.

Protein tozları whey, kazein ve/veya soya içermektedir.

Whey protein: Kazein ile birlikte sütte bulunur.

8 esansiyel amino asiti içeren tam bir proteindir ve protein kalitesini ölçen kriterler üzerinden karşılaştırıldığında öbür proteinlerden üstün kabul edilir. 

Kazein: Kazein sütten elde edilen bir öbür proteindir.

Soya proteini: Soya proteinin DZAA(dallı zincirli aminoasit) içeriği zengindir, lakin esansiyel bir aminoasit olan metiyonin ölçüsü çok azdır. Bu yüzden çoklukla whey ve kazeine nazaran düşük kalitede kıymetlendirilmektedir.   Ayrıyeten soya proteini laktoz içermez bu sayede laktozu sindiremeyen şahıslar rahatça kullanabilir. 

Proteinlerin yapı taşları olan aminoasitlerden kelam edecek olursak; Kuvvet idmanı yapan sportmenler ortasında tartı kaybı ve kas yoğunluğunu artırma hedefiyle kullanılırlar.  aminoasitler temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar bedenin üretemediği esansiyel aminoasitler (EAA) ve bedenin ürettiği non-esansiyel aminoasitlerdir (NEAA). Esansiyel aminoasitler dışarıdan besin desteği olarak alınabilmekte olup çok pahalıdırlar.

Esansiyel aminoasitler sırasıyla; valin, lösin, isolösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, triptofan ve treonindir.

Dallı zincirli aminoasitler: Dokuların yenilenmesi, büyüme ve kas üretimi için metabolizmanın kullandığı en kıymetli hususlardandır. Bunlar; lösin izolösin ve valindir. İdman sırasında kullanılan DZAA’ler sadece güç sağlamasının yanı sıra kas protein yıkımını önlemesi ve antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırması kanısı ile beden geliştirme atletleri ve koşucular tarafından kullanılmaktadır.

Spor yapan şahıslar uygun idman yanında kâfi ve istikrarlı beslenmeye itina gösterdikleri vakit ergojenik beslenmeye gerek kalmamaktadır.

Başa dön tuşu