GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Bebek plasenta yoluyla anneden beslenmektedir. Bu nedenle annenin ne ile beslendiği çok kıymetlidir. Gebelikte günlük almanız gereken güç ölçüsüne 300-500 kalori ek yapılması gerekmektedir. Ve en değerlisi et, süt, meyve-sebze, tahıl-ekmek kümelerinden kâfi ve istikrarlı tüketmektir.

Ayrıntılı olarak gebelikte bedenimizin gereksinimlerine bakacak olursak:

Enerji: Protein kullanılması için kâfi güce sahip olunmalıdır yoksa proteinler hücre yenilenmesinde kullanılamaz. Güç almanız kadar besin kıymeti yüksek besinleri tüketmenizde kıymetlidir. Gücün en değerli kaynağı, çabuk güce dönüşebildiği için karbonhidratlardır. Ekmek, makarna, bulgur ve meyveler karbonhidrattan güçlü kaynaklardır.

Protein: Bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde proteinle kıymetlidir. Gebe bayanların günde alması gereken protein ölçüsü 60 – 70 gramdır. Bebeğin beyin gelişimi için haftada iki kere balık tüketimi hayli değerlidir.

Demir: Gebelikte demir emilimi olağana nazaran daha az olmaktadır. Bu nedenle gebelikte demir eksikliği gözlemlenmektedir. Ve gebelikte tabip, diyetisyen denetiminde demir desteği kullanılmaktadır. Demir desteklerinden en uygun formda faydalanmak için aç karnına alınması gerekmektedir. Demir emilimini arttırmak için demir içeren besinler yanında C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı demir içerir. Portakal suyu-pekmez ya da pekmez-kivi yeterli ikililer ortasındadır. Portakal suyu ve kivinin C vitamini içeriği ile pekmezde bulunan demirin emilim oranı artacaktır. Demir içeren birtakım besinler: Yumurta, et ve türevleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyveler.

Çinko: Bebeğin hücre büyümesi, beyin gelişimi ve beden proteinlerinin üretimi için çinkoya muhtaçlığı vardır. Çinko içeren besinler: Kırmızı et, deniz eserleri, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumlar.

Kalsiyum: Gebelik boyunca bebeğin kemik üretimi, iskelet sisteminin gelişimi kalsiyuma bağlıdır. Bebek annenin kalsiyum depolarını kullanır bu nedenle annenin kalsiyumu kâfi oranda alması gerekmektedir yoksa annede eksiklik görülmeye başlanır. Ve ileride osteoporoza yakalanma riski artar. Gebelik ve emzirme sürecinde annenin günlük kalsiyum gereksinimi 1300 mg’dır. Kalsiyum içeren besinler: Süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler.

Folik asit: Folik asit gebelikte eksik alınırsa nöral tüp defektleri, annede magaloblastik anemi ve çocuğun düşük kiloda doğması üzere problemler oluşabilir. Araştırmalarda görülmüştür ki folik asit eksikliğinin görülmesinin en kıymetli nedeni yanlış pişirme formülleri ile vitamin kaybının gerçekleşmesidir. Anne adaylarının hamile kalmadan en az bir ay evvel folik asit kullanımına bir hekim denetiminde başlaması gerekmektedir. Zira gebelikte gereksinim neredeyse iki katına çıkar. Folik asit kaynakları: koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve tahıllar.

A Vitamini: Yağda eriyen vitaminlerden olan A vitamini balık, süt, yoğurt, yumurta sarısı, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates üzere sebzelerde bulunmaktadır.

B12 Vitamini: Hamilelik periyodunda DNA sentezi için B12 vitaminine muhtaçlığımız vardır. B12 vitamininin kaynakları: süt, yoğurt, yumurta, peynir ve et üzere hayvansal kaynaklı besinler.

D Vitamini: Anne için kalsiyumun değerinden bahsetmiştik. Kalsiyumun kullanılması için D vitaminine gereksinimimiz vardır. D vitaminini istikrarlı beslenme ile aldığımız üzere güneş ışığından da almaktayız.

C Vitamini: Besinlerde bulunan demirin bedenimizde daha fazla oranda emilmesini sağlar. C vitamini immün sistemi güçlendiricidir. C vitamini kaynakları: Turunçgiller, domates, brokoli, kivi, kuşburnu ve patates.

Su: Su çok kıymetli bir taşıyıcıdır. Ne kadar istikrarlı ve kâfi beslenirsek beslenelim su olmazsa tükettiğimiz besinler taşınamaz. Hem taşıyıcı olduğu için hem temizleyici olduğu için hem de gebelikte bebeğin ve annenin kan hacmi için değerlidir. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

Gebelikte ne kadar kilo alınmalıdır?

Gebe bir bayanın bedeninde çeşitli değişiklikler olur ve annenin buna ahenk sağlaması için sağlıklı bir biçimde kilo alması değerlidir. Bebeğin yükü, artan kan hacmi, büyüyen göğüsler, plasenta ve amniyon sıvısı annenin tartı artışına neden olur. Sağlıklı bir anne hamileliği boyunca 10-14 kg almalıdır.

Başa dön tuşu