SAĞLIKLI VE KALICI KİLO VERMENİN 5 ALTIN KURALI

  1. GÜNE KESİNLİKLE KAHVALTI İLE BAŞLAYIN

Kahvaltı günün en değerli öğünü.Ancak pek çok kişi; iştahsızlık,geç uyanmak, zamansızlık,yorgunluk üzere mazeretlerle kahvaltıyı geçiştirir. Kahvaltıyı atlamak, iştah metabolizmanızı etkileyen ve bir sonraki öğünde çok acıkarak ani yeme atağına sebep olan yanlış bir davranıştır. Mazeretleri bir kenara bırakıp, değişmesi mümkün olan hayat rotanızı belirlemek sizin elinizde! Yapılan birçok bilimsel çalışma, güne kahvaltı ile başlayan bireylerin kilo vermede daha başarılı olduklarını ve iştah denetimini daha düzgün yönettiklerini gösteriyor. O halde seçim sizin.

  1. SU TÜKETİMİNİZE İTİNA GÖSTERİN

Suyun hayati değerini hepimiz biliyoruz. Lakin gün içinde tahminen de en çok ihmal edilen öge su tüketimi oluyor. Organlarınızın işlevini gerçek biçimde yerine getirebilmesi hücrelerinizin canlı kalması ve metabolizma suratınızın düşmemesi için her gün en az 2 litre su tüketmeye ihtimam göstermelisiniz. Kilo verirken bedeninizde özgür kalan toksinlerin atımı ve beden sıcaklığınızın istikrarı için suya gereksiniminiz olduğunu unutmayın! Siz de gün içinde ‘Su içmeyi unutuyorum’ diyenlerdenseniz, çalışma masanızda yahut gözünüzün önünde daima su bulundurun böylelikle su içmeyi çarçabuk alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Dip Not: Çay, kahve, ayran… üzere sıvı tüketimi, su yerine geçmez. Sadece ‘su’ içerek, bedeninizin su gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.

  1. DÜZENLİ İDMAN ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Spor yapmak, endorfin salgısını arttırır ve olumlu düşünmenizi sağlar. Böylelikle vücudunuzdan evvel ruhunuzu beslemiş olursunuz. Bazal metabolizma suratınızı arttırırken özgür yağ asitlerinin güç için kullanımı, kaslardaki glikojen boşalımını önler. Böylelikle kilo vermeyi kolaylaştırır.

  1. UYKU NİZAMI GELİŞTİRİN

23.00-04.00 saatleri ortasında melatonin salgılandığını ve melatonin güçlü bir antioksidan olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Lakin, faal toplumsal hayat, geç saatlere kadar çalışmak üzere sebeplerle uykuya geçiş müddeti uzayıp gidiyor. Geç yatma alışkanlığı abur cubur yeme eğilimine sebep olurken kortizol salınımı da arttırır. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemi baskılanır, kan şekeri yükselir ve yağ depolanması gerçekleşir. Yapılan bilimsel çalışmalarda geç yatan bireylerde, sonraki gün daha şekerli ve tuzlu yeme isteği görülmüştür.

  1. İŞİ UZMANINA BIRAKIN!

Kendi kendinize diyet yapmaya çalışmayın. ‘Kilo vermek için ekmeği kestim’ mantığından hemen uzaklaşın. Yalnızca ekmek yemeyerek kilo vereceğine inanan kaldı mı bilinmez ancak su götürmez bir gerçek var ki; bilinçsizce yaptığınız her yanılgılı beslenme davranışı vücudunuzda ve ruhunuzda kalıcı hasarlar bırakır. Sağlıklı beslenmeyi ömür biçimi haline getirerek kilo vermek ve hayat uzunluğu kaliteli yaşamak için beslenme uzmanından yardım alın. Sıhhatle kalın…

Başa dön tuşu