Ginseng

Besin destekleri ve güç içeceklerinde sıklıkla ismini duyduğumuz ginseng klasik Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yetiştirilme müddetine nazaran taze(4 yıl), beyaz(4-6 yıl) ve kırmızı(6 yıldan fazla) olmak üzere 3’e ayrılır. En çok kullanılan tipleri Amerikan ve Asya ginsengi olan bitkinin sıhhatimize olan tesirlerini yakından inceleyelim.

Kalp Damar Sağlığı

Araştırmalar, ginsengin kardiyovasküler hastalık riskini azaltma ve akut kan basıncı denetimine yardımcı olma potansiyelini destekliyor.  Ayrıyeten klinik çalışmalar kesin olmamakla birlikte ginseng kullanımının halk ortasında büyük tansiyon denilen sistolik kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Antioksidan özelliği sayesinde kalp sıhhatini muhafazaya yardımcı olur.

Diyabet

Diyabet dünyada 180 milyondan fazla beşerde görülen ve çok önemli komplikasyonlara sebep olabilen bir hastalıktır bu yüzden tedavisi de epeyce değerlidir. Birçok hasta, bitkisel ilaç, diyet destekleri ve akupunktur dahil, tamamlayıcı ve alternatif tıp tarafından sunulan olasılıkları denemek ister. Birtakım araştırmalar ginsengin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Fakat ginseng desteği kullanmadan evvel hekiminize danışmalısınız.

Yorgunluk

Yorgunluk, gereğince anlaşılmayan sebepleri, bireyler ortasında büyük şiddet farklılıkları ve günlük hayatın birçok alanı üzerindeki olumsuz tesirleri olan karmaşık, çok boyutlu bir semptomdur. Ginseng, güç, fizikî ve duygusal sıhhati ve refahı güzelleştirdiğine inanıldığından yorgunluğa karşı sıkça önerilir. Çalışmalar ginseng desteğinin yorgunluğa karşı etkli olabileceğini gösterse de kesin konuşmak için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.

    Egzersiz

    Spor performansı epey karmaşık ve çok faktörlü parametrelerle ölçülür. birtakım çalışmalarda Ginseng desteğinin antrenman performansını arttırabileceğine dair sonuçlar elde edilse de toparlanma ve güzelleşme sırasında tesirli olmadığını söyleyebiliriz.

    Mucize besin yoktur. Ginseng farklı açılardan faydalı üzere görünse de kullanmadan evvel hekiminize ve diyetisyeninize danışmalısınız. Ayrıyeten açıkta satılan hiçbir besin desteğini, bitki çayları da dâhil, kullanmamakta fayda var. Hangi takviyeyi nereden alıp nerede sakladığınız, ne kadar ve ne vakit tükettiğiniz epey kıymetlidir.

Başa dön tuşu