Harika Kokulu Bir Baharat: Tarçın

Tarçın pek çok baharat üzere hem yemeklere lezzet verir, hem de çok sağlıklıdır.Özellikle şeker hastaları için çok faydalı olan bu baharatı yakından tanıyalım.
Tarçın:

*Pıhtılaşmayı tedbire özelliğiyle kalp damar sıhhatini hami, damar tıkanıklığını önleyici tesire sahiptir.

*Kötü kolesterol dediğimiz LDL ve trigliserid seviyelerini düşürür.

* Son yapılan araştırmalar,  tansiyonu dengelediğini de gösteriyor.
*Antimikrobiyal etkiye sahip olduğundan,  mikropların gelişimini ve bedene yayılmasını yavaşlatır. 

* Vücutta kandida gelişimini mahzurlar.

Tarçın, yemeklerin mideyi terk etme suratını düşürür ve kan şekerinin yükselme suratını istikrarlar, dolayısıyla kan şekeri denetimi sağlar. 

Tip-2 diyabetlilerin insülin hassaslığını yükselterek, kan şekeri kontrolüne olumlu tesiri olduğu çalışmalarla destekleniyor.

• Gaz problemi- hazımsızlık yaşayanlar için, bilhassa yemeklerden sonra içilen çaylara çubuk tarçın eklenmesi rahatsızlık hissini azaltacaktır.

• İçeriğindeki KATEŞİN unsuru, bulantı hissini azaltır.

• Regl öncesi, krampları azaltır. 

• İçeriğindeki mineraller sayesinde bağırsak sistemine âlâ gelir. 

• Ancak tarçın alırken çeşidine dikkat etmekte yarar var. Tarçının 100 kadar farklı çeşidi olmakla bir arada piyasada yaygın olarak satılan iki tıp tarçın bulunuyor: Seylan ve Çin tarçını

Çin tarçını ,seylan tarçınına göre diyabet hastaları üzerinde daha tesirli olsa da bu tarçın çeşidinde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen ‘kumarin’ isimli hususun fazla ölçüde alınması çocuklarda ve hassas şahıslarda karaciğer tahribatına yol açabiliyor. Seylan tarçını ise çok az miktarda kumarin içermekte. 

** Çin tarçınında Seylan tarçınına oranla, toz haliyle 63 kat, çubuk haliyle 18 kat fazla kumarin bulunmuştur.

Üzerinde belirtilmediği takdirde toz halinde satılan tarçınların hangisinin Seylan hangisinin Çin tarçını olduğunu anlamak sıkıntı anca çubuk tarçınlarda farkı çarçabuk anlayabilirsiniz. Çin tarçını koyu renkli, kalın katmanlı ve içi boş bir tüp üzere görünür. Seylan tarçını ise daha açık renklidir, ince katmanlardan oluşur ve basitçe kırılabilir.

Başa dön tuşu