Gluten ve Diyet

Gluten son vakitlerde medyanın tesiriyle halk ortasına inmiş bir kavram. Beşerler bilhassa tanınmış insanların da dahil olmasıyla (Jessica Alba, Gwneth Paltrow, Victoria Beckham) glutensiz diyetlere merak sarmış durumda. Pekala hakikaten gluten hassasiyeti diye bir şey var mı? Unutmayalım çölyaktan bahsetmiyoruz. İnsanların hassasiyetinden bahsediyoruz.

Gluten nedir?

Gluten Buğday, Arpa ve Çavdar da bulunan bir çeşit protein kümesinin genel ismidir. Bu küme su ile karıştığında bir tutkal üzere yapışkan misyonu görürler. Hamurun esneklik kazanmasına rağmen pişme kısmında havayı ekmeğin içinde fiyat ve ekmeğin kabarmasını sağlar

Gluten ismini yapışkan ( ingilizce glutinous) ‘tan alır.

Gluten Ve Çölyak İlişkisi

Gluten makul hastalıklarda bilhassa çölyak hastalığında bedene çok büyük ziyanlar verebilir. Çölyak hastalığında gluteni ziyanlı bir yapı olarak gören bağışıklılık sistemi buna karşı savaş açar. Ve bu proteinlere saldırır. Bağışıklılık sistemi ayrıyeten sindirim sisteminde bulunan bağırsak duvarına ve yan eserlere de ziyan verir. Bedenin kendine olan saldırısı sonucu bu hastalık bir otoümmin bir hastalıktır.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı ömür uzunluğu süren besin alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde Çölyak hastalığı görülme sıklığı yüzde 1 ile binde 3 ortasındadır.

2019 yılı Mayıs ayı prestiji ile ülkemizdeki Çölyak hasta sayısı 68123’dür.

Olası Semptomlar nelerdir?

Karın ağrısı , baş ağrısı, huzursuzluk, ishal yahut kabızlık, depresif ve huzursuz hal, odaklanamama, zihin bulanıklığı bunlara örnek sayılabilir.

Gluten Ziyanlı mı?

Glutenin ziyanlı olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ve bu yüzden kitlelerce tartışma konusu haline gelmiştir. Lakin çölyak olmayan beşerler da da çölyak gibisi semptomları göstermesi diyetlerde glutenin çıkartılmasına sebep oluyor. Biz diyetisyenler çölyak hastalarında tedavi için gluteni çıkarsakta zayıflama diyetlerinde çıkartmak sizin için çokta yararlı olmayabilir. Hatta glutensiz işlenmiş eserleri diyetinize sokarak diyetinizi daha da sıhhatsiz hale getirebilirsiniz. Kısaca sağlıklı bireyler glutensiz diyeti zayıflama sistemi yahut diyeti olarak düşünmemeli.

Kısa yoldan son

Gluten birtakım beşerler için nitekim berbat olabilir.  Gluten içeren eserlere karşı bedeniniz olumsuz yansıma veriyorsa bu yiyecekleri diyetinizden çıkartabilirsiniz. Glutenden uzak yaşamak isterseniz bu eserler doğal olanları olsun. İşlenmiş glutensiz besinler sıhhatsiz olabilir.

Başa dön tuşu