YO YO SENDROMU

Sağlığı olumsuz tarafta etkileyen, yalnızca kilo verme emelli yapılan uygulamalar sonrasında verilen kiloların korunmadan daha fazlası ile geri alınmasına “ yo yo sendromu” denir. Bu usuller bilinçsizce uygulanıp bilhassa çok düşük kalorili sıhhatsiz diyetler yapıp bir zayıf bir kilolu olma durumu birçok bireyde sıklıkla görülüyor.

Obeziteye neden olan bu durum metabolizmanın gitgide yavaşlamasına ve alınan kiloların daha güç verilmesine neden olur.

Yo yo sendromunun nedenleri:

· Bilinçsiz zayıflama ilaçları kullanımı

· Bireyin ruhsal durum değişiklikleri

· Şahsa has olmayan hazır diyetlerin yapılması

· Kendi toplumsal hayatına uymayan diyetleri kilo verme kıymetine devam ettirme

· Bilinçsiz diüretik kullanma

· Akupunktur ile sıkı diyetler

· Diyet kampları ve sonrasında tıpkı sıklıkta yapılamayan egzersiz

· Sık aralıklarla diyet uygulama

· Düşük kalorili diyet sonrasında oluşan yeme atakları

Özel günler için (doğum günü, düğün, tatil gibi) kısa müddette istenilen kiloya yanlış ve çok düşük kalorili diyetlerle kavuşup sonrasında ulaşılan kiloyu koruyamamak da en sık görülen nedenler ortasında yer alıyor. Bunun dışında, uzman denetiminde sağlıklı bir halde hedeflenen tartıya ulaştıktan sonra sağlıklı beslenme teklifleri alışkanlık haline getirilmediği, diyet yapmaktan sıkılıp birdenbire eski beslenme alışkanlıklarına dönüş yapıldığı için kilolar tekrar geri alınabiliyor.

Vücudumuzun açlığa olan adaptasyonu tokluk durumu adaptasyonundan çok daha güçlüdür. Bedeninizi aç bıraktığınızda yahut yediklerinizi çok fazla kısıtladığınızda, beden hayatını sürdürmek için kendisine gerekli olan enerjiyi azaltmaya başlar. Metabolik sürat ismi verilen bu güç ne kadar azalırsa ileri devirlerde kilo vermek o kadar zorlaşmaktadır. Süratli kilo verdiren diyetlerin önerilmemesi oluşturdukları bu olumsuz tesire bağlıdır.

Kilo sorunu olan bayan erkek günümüz şartlarınca yaş gözetmeksizin herkeste süratli kilo verme, bu kiloları makul bir müddette koruyamama ya da hiç

korumama daha sonra ise diyetten sıkılıp yeme atakları ile birlikte birinci diyete başladığı kilodan daha fazla kilo alarak bu değişimi geçirme riski vardır.

Beslenme tedavisinde; kişinin koruyabileceği sağlıklı kiloları amaç alınarak, günlük beslenme hikayesi dinlenip hayat formuna yönelik olumlu değişikliklerle birlikte kilo verme programı uygulanmaktadır. Sık aralıklarla görüşülüp süratli değil gerektiği müddet zarfında amaç kiloya inene kadar diyet bırakılmamalıdır. Zira sonrasında başlanan muhafaza programı bu sistemin en değerli kısmıdır. Tekrar kilo alıp alınan kiloyu vermeye uğraşmamak için yapılması gereken en değerli süreç muhafaza sürecidir.

Önemli olan; uzman denetiminde yanlış beslenme alışkanlıklarını ortadan kaldırmak, uygulanan diyet programını bir hayat usulü haline getirerek ulaşılan ülkü kilonun kalıcı olabilmesi ismine da en az bir yıl bu pahası korumaktır.

Başa dön tuşu