Gripten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Gripten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Grip bir çok insan tarafından önemli bir hastalık olarak düşünülebilir. Baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ve kas ağrıları semptomları ortasında görülebilir.

Ellerinizi nizamlı olarak yıkayın.

Bol su içip dinlenin.

Zayıf bir bağışıklık sisteminiz var ise antivirallere gereksiniminiz olabilir.

Antiviral Besinler

Kırmızı, sarı ve turuncu meyveler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

 Probiyotik Besinler

 Soğan, 

 Antibiyotiklerin çok ve berbata kullanımı; dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına ve hastalıkların tedavi mühletinin uzamasına hatta tedavi edilememesine sebep olmaktadır. 

.

 OECD ülkeleri ortasında kişi başına antibiyotik tüketiminde Türkiye birinci sırada❌❌

.

 Doğal Antibiyotik Besinler 

✔Soğan

✔Sarımsak

✔Bal

✔Zerdeçal 

✔Zencefil 

✔Adaçayı 

✔Çörekotu

❎ Mevsim geçişlerinde enfeksiyon kaynaklı salgın hastalıklar sık görülür ve tekrarlar. 

✔ Öncelikle yeterli bir bağışıklık sistemine gereksinimimiz var. Güçlü bağışıklık sistemi için istikrarlı ve kâfi beslenme şart! 

✔Doğal probiyotik olan besinleri yoğurt, peynir, kefir, tarhana, doğal sirke üzere fermente besinlere sık sık yer veriyoruz.

✔Her gün kâfi C vitamini almaya dikkat ediyoruz. Kış mevsimi meyvelerinden portakal, mandalina, nar, limon C vitamini deposu meyveler. Hazırları yerine kendilerini ya da meskende sıkılmış olanları tercih edelim.

✔D vitamini gereksinimimiz için her gün güneşe çıkmayı ihmal etmiyoruz. Unutmayın camın gerisinden alınan güneşin bir yararı yok. Derinizde hissedin!

✔Demirden güçlü besinleri soframızdan eksik etmeyelim. Et, tavuk, yumurta,  kaliteli ve yüksek protein içerir. Kurubaklagil, ıspanak, pekmez de demir içeren besinlerden.

✔ Yaz kış demeden su içmeyi ihmal etmiyoruz! Kış aylarında 1.5-2 litre kâfi olurken yaz aylarında bu 2.5 litreyi bulmalıdır. 

✔ Özelikle nane, ıhlamur, adaçayı, zencefil, zerdeçal, kuşburnu üzere bitki çaylarından günde iki fincan kadar tüketerek bedende ki ödemden ve hastalık riskinden kurtulmuş oluruz. 

Başa dön tuşu