HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Hamilelik devri biz bayanların hayatındaki en değerli ve en çok dikkat edilmesi gereken devirdir. Halk ortasında gebe bayanların ‘2 kişilik ye’ diye fazla yemeye yönlendirilmesi büsbütün yanlıştır.

Hamileliğin birinci 3 ayında annenin kilo alması beklenmez. Gebe bayanların hamileliğin birinci başında çok beslenmesi süratlice kilo almalarına sebep olur. Annenin fazla kilo alması bebek için yarar yerine ziyan getirir. En kolayı olağan doğumu zorlaştırır. Annenin fazla kilo alması başta gebelik diyabetine sebep olmakla bir arada hamileliğin ilerleyen devirlerinde tansiyon yükselmesi, erken doğum, bebekte zeka geriliği, kordon dolanması üzere olumsuz durumlara sebep olur. Hamileliğin birinci 3 ayında annenin beslenmesi, gebe olmayan bir bayanın beslenmesinden farklı olmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken aç kalmaktan yada çok beslenmekten kaçınmaktır. Nizamlı ve istikrarlı, kâfi bir beslenme programı kullanılmalıdır.

Hamilelik periyodu, hormonların değişmesiyle birlikte insülin hormonunun da salınımının değiştiği bir periyottur. O yüzden gebe bayanlarda kan şekerinin yükselmesi sık görülen bir durumdur. Hamilelik periyodunda kan şekerinin yükselmesi ile Gebelik Diyabeti / Gestasyonel Diyabet tanısı sıklıkla  görülmektedir. Sebebi ;  hamile bayanların hormonal değişikliklere bağlı olarak fazla ölçüde tatlı ve hamur işi besinleri tüketmesidir. Gebelik Diyabeti, tedavi edilmezse annede kalıcı diyabet gelişebilir, bebekte de zeka geriliği oluşabilir. Kanda şeker yüksekliği kolay üzere görülse de sonuçları ağır olabilen bir sorundur.

Hamilelik periyodunda bebeğin muhtaçlıkları, annenin beslenmesi yetersiz olsa bile annenin depolarından karşılanır. Yani burada bebek her türlü büyüme ve gelişimini gerçekleştirirken annenin yanlış, yetersiz yahut istikrarsız beslenmesi annenin sıhhatini olumsuz tarafta tesirler.

Hamilelikte beslenmede yapılan yanlışlar

-Fazla kilo almamak için yetersiz beslenme.

-Önüne geçilemeyen kusma ve bulantılardan ötürü yetersiz beslenme.

-Halsizlik yüzünden uyku nizamın bozulması ve sistemsiz saatlerde beslenme.

-Hamur işi ve tatlı besinleri çok yiyerek tek tip beslenme.

Hamilelik periyodunda dikkat edilmesi gereken besinler

Süt Grubu :  Bebeğin kemik yapısı anneden gelen kalsiyumla oluşacağı için peynir, süt, yoğurt, yumurta, ayran üzere süt eserlerinin her gün kâfi ölçüde tüketilmesi gerekir. Gereksinim bireyden bireye değişmekle birlikte günlük alım 2-3 kibrit kutusu peynir + 2-3 su bardağı süt-yoğurt olacak halde ayarlanabilir.

Et Grubu :  Kırmızı et, beyaz et kuru bakliyatlar bu kümeye dahildir. Bebeğin doku ve organlarının sağlıklı bir halde oluşması için âlâ kalite proteine muhtaçlığı vardır. Günlük alım bireyden şahsa değişmekle birlikte 4 köfte kadar et/tavuk/balık ya da 1 tabak kuru bakliyat yenmelidir.

Ekmek kümesi :  Annenin, bebeğin artan güç ihtiyacını en düzgün karşılayabileceği güç kaynağı sağlıklı karbonhidrat olan kompleks karbonhidratlardır. Kepekli yada tam buğday ekmeği, tam tahıllı galeta, bisküvi, bulgur, tam buğday makarnası bunlara en uygun örneklerdir. Günlük alım yeniden şahıstan şahsa değişmekle birlikte öğünlerde 1-2 dilim ekmek + öğlen ve akşam yemeklerinde 1’er kase çorba ya da yarım porsiyon bulgur pilavı + orta öğünlerin birinde de 1 bardak süt yahut yoğurdun yanında 4-6 diyet bisküvi ya da 4-6 tane galeta yenilebilir.

Sebze – meyve kümesi :  Bebeğin organlarının sağlıklı bir biçimde gelişmesi, zeka gelişimi ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olması için taze zerzevat meyveler değerli besinlerdir. Burada en dikkat edilecek nokta mevsim zerzevat ve meyvelerinin kullanılmasıdır. Günlük 2-4 porsiyon taze meyve, öğünlerde mevsim salatası, bilhassa de akşam yemeğinde zeytinyağlı zerzevat yemeği tercih edilebilir.

Yağ Kümesi : Sağlıklı yağlar bebeğin zeka gelişimi için değerlidir. Tıpkı vakitte da küçük ölçüleri büyük kaloriler içerir. O yüzden dikkatli kullanmakta yarar vardır. Yemeklere ve salatalara az ölçüde yağ eklenmesinin yanı sıra annenin her gün 1 avuç ceviz  / fındık / badem üzere sert kabuklu besinleri tüketmesi önerilir.

Başa dön tuşu