Cola Mı? Coca Cola Zero Mu?

COCA COLA NEDİR?

Coca Cola günümüzde fast food besinlerle birlikte tüketilen asitli bir içecektir. 

1 kutu Colada 10 çay kaşığı ilave şeker bulunur. Optimal sağlık için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günde en fazla 6 çay kaşığı şeker tüketilmesini önermiştir. Ancak bir porsiyon kola içerek kişi bu miktarı kolaylıkla aşacaktır. Üründe bunların yanı sıra; asitliği düzenleyici ve renklendirici yer alır. Üründe renklendirici olarak belirtilen ‘Karamel – aslında 150d’ olarak tanımlanan Amonyum sülfit karamel olarak bilinir.

Araştırmalar Colanın insan vücuduna girdikten 1 saat sonra zararlı etkileri olduğunu göstermiştir.

 • Ürün karbondioksit ve fosforik asit içermektedir.
 • Kola içtikten sonraki 20 dakika içinde kan şekeri seviyelerinin önemli ölçüde arttırır ve bunun bir insülin patlamasına neden olur. Karaciğer daha sonra yüksek miktarda şekerini yağa dönüştürür.
 • 40 dakika içinde vücut koladaki tüm kafeini emer. Bu kafein, kan basıncının artmasına neden olur.
 • Sadece 5 dakika sonra dopamin üretimi artar. Dopamin, beyin sinir hücreleri arasında sinyal iletiminden sorumlu olan bir nörotransmiterdir. Tüketiminden sonra bu beyin hücrelerinde uyuşukluk meydana gelir ve Coca-Cola’nın bu merkezleri uyarma şekli eroinin etkileriyle karşılaştırılabilir. Bir kişinin başka bir kutu içme dürtüsünü tetikler. Bu durum sadece Coca-Cola için değil, tüm kafeinli gazlı içecekler için geçerlidir.
 • Kola ve diğer işlenmiş yiyecek ve içeceklerde bulduğunuz yüksek miktarlarda bulunan yapay tatlandırıcılar düzenli olarak tüketilmesi, daha yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve obeziteye yol açabilir.
 • Şekerle tatlandırılmış içeceklerin beyin üzerindeki etkilerini incelendiğinde bu içeceklerin, beyin aktivitesine müdahale eden, felç ve bunama riskini artıran belirli bileşiklerin ve kimyasalların seviyelerini artırdığı gözlenmiştir.

 COCA COLA ZERO

  Coca Cola Zero, orijinal şekerle tatlandırılmış normal klasik coca colaya göre daha sağlıklı bir versiyon olarak pazarlanmaktadır.

GERÇEKTEN SIFIR KALORİ VE SIFIR ŞEKER Mİ?

 Bu içeceği kalori eklemeden tatlandırmak için yapay tatlandırıcılar kullanılır. Yapay tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri tartışmalı ve güvenlikleriyle ilgili endişe vericidir. Coca-Cola Zero Sugar (Coke Zero), aspartam ve asesülfam potasyum (Ace-K) dahil olmak üzere birçok yaygın yapay tatlandırıcı kullanır. Kalan bileşenler karbonatlı su, gıda katkı maddeleri ve doğal aromalardır.

Coca Cola Zero Masum mudur?

Coke Zero tam olarak dokuz bileşen içerir: karbonatlı su, karamel rengi, fosforik asit, aspartam, potasyum benzoat, doğal aromalar, potasyum sitrat (veya sodyum sitrat), asesülfam potasyum ve kafein.

 • 8 yıllık bir gözlemsel çalışma, haftada 21’den fazla yapay tatlandırılmış içecek içen kişilerin, bu tür içecekleri tüketmeyen kişilere kıyasla aşırı kilo ve obezite riskini neredeyse iki katına çıkardığını gösterdi.
 • Ayrıca Coca Cola Zero gibi diyet gazlı içecekler diş minesini azalttığını gözlenmiştir. Buna sebep olan madde Coca Cola Zero’nun ana bileşenlerinden biri olan fosforik asittir.
 • Coca Cola Zero şekersizdir ancak içerdiği yapay tatlandırıcılar tip 2 Diyabet riskini arttırmıştır. Yani diyabet riski olan veya diyabet hastası olan kişilerin bu ürünü tüketmemeleri gerekmektedir. 
 • Bir başka araştırmaya göre, daha önce kalp hastalığı öyküsü olmayan kadınlar arasında yapay olarak tatlandırılmış içecekler ile artmış kalp hastalığı riski olduğu gözlenmiştir. 
 • Gazlı içeceklerdeki yüksek fosfor içeriği böbrek hasarına neden olabilir. Haftada 7 bardaktan fazla tüketilen gazlı içecek böbrek hastalığına sebep olabilir.
 • Bağırsak mikrobiyotasını değiştirebilir. Ayrıca düşük kan şekeri kontrolüne neden olabileceğini unutulmamalıdır.
 • Diyet kola içenlerde osteoporoz yani kemik erimesi riski artış göstermiştir. Bir çalışma, günlük kola alımının %3,7–5,4 arasında daha düşük bir kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olduğunu gözlemledi.
BİLEŞENLER (100 GR İÇİN) COCA COLA COCA COLA ZERO
ENERJİ 43 Kcal 0
SU 83,33 gr 99,96 gr
PROTEİN 0 0
YAĞ 0 0
KARBONHİDRAT 10,65 gr 0
GLUKOZ 5,23 gr 0
FRUKTOZ 5,44 gr 0
TUZ 6 mg 6 mg
FOSFOR 15 mg 4 mg
KALSİYUM 239 mg 1 mg
KAFEİN 15 mg 15 mg

PEKİ HANGİSİNİ SEÇMELİYİZ?

İkisi de insan vücudu için besin kaynağı olmayan ürünler olsada Coca Cola Zero nispeten normal Cola Cola’ya göre daha iyidir. Sıfır kalori ve sıfır şeker içerir. İnsan vücudunda bağımlılık yapan bu ürünlerin tüketimini olabildiğince azaltmak gerekir. 

Stj. Dyt. Sevil Köseoğlu

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu