Güne Dinç Başlayın

Güne başlarken hepimiz kimi periyot bir kadro sıkıntılarla uyanırız. Bu problemlerin başında kas ağrıları, uyuşuk biçimde uyanmak, iştahsız uyanmak, kâfi uyuyamama üzere birçok küçük şikâyetler yer alır. Bu küçük üzere görünen sıkıntılar, gün içinde çalışma verimliliğimizi düşürür, ikili ilgilerimizi tesirler, mümkün denetimsiz his geçişleri yaşanmasını sebep olur.Bunların yanında, daha makûs bir cilt, bağırsak düzensizliği ve iştahsızlığa sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak, gerçek ve sağlıklı kahvaltı öğünü aksatma organları ve metabolizmayı ekstra yorma üzere birçok hususta tesirini görmekteyiz. Bu durumu uzun müddet devam ederse, kalıcı akut ve kronik problemleri da tetikleyebileceğini unutmayalım.

Ne yapmalıyız?

Bahsi geçen problemlerin neden kaynaklandığını daha yeterli anlamak için, bir gün evvel tükettiğiniz son ana öğünün baharat yağ içeriği, tükettiğiniz saat, son gece orta öğününün kalitesi, içilen sıvı içecekleri ve uykuya hazırlanma üzere mevzuları göz önünde bulundurmalısınız.

Uyku denilen durum, bedenimizin ve beynimizin uyumadığı, hormonlarımızın çalışmaya devam ettiği bir süreçtir.

Uykudan evvel süt kümesi besinlerini tüketin

Uyumadan evvel yediğimiz orta öğünümüzde bilhassa; triptofan içerikli süt kümesi besinleri tüketerek günü tamamladığımızda leptin hormonumuz daha yanlışsız biçimde yönlendirmiş oluyoruz. Bu durum, uyandığımızda aç uyanıp tüketeceğimiz kahvaltı öğününde fazla kalori almamızı azaltır.

Uykudan 2 saat evvel yemeyi bırakın

Bağırsak düzensizliği, sindirememe, mide yanması, şişkinlik üzere sorunlar yaşayanlar, uykudan ortalama iki saat evvel yemek yemeye son vermelidir.

Çay, kahve, gazlı içecekler, sigara ve alkollü içeceklere dikkat

Sabah dinç uyanmak isteyenler, baharatlı, yağlı, kafein içerikli, asit içeriği yüksek sıvılar, alkol, sigara, büyük porsiyonlar tüketme, çok sıcak ve çok soğuk yeme, kâfi çiğnememe, düşünmeden her çeşidi tüketme üzere hususlarda dikkatli olmalıdır. Aile içinde de bu bahisler ayrıyeten dikkate alınmalı.

Uyanınca spor yapın

Bireyler, sabah daha erken kalkmalı ve vakit yaratmalıdır. Bu vakti spor yaparak, esneme hareketleri yaparak değerlendirmelidir. Müzik dinleyerek, olumlu niyetlerle uyanmak için beşerler kendini eğitmelidir.

Aynı saatlerde tuvalete gidin.

Başa dön tuşu