Hafızanızı Güçlendirecek Besinler- Beyin Gıdalar

Genetik etkenler, yaş, gerilimli bir hayat, uyku kalitesinin düşük olması ve tabi ki beslenme… Her biri hafızanızın çalışmasını etkileyen faktörler. Düzgün bir hafızaya sahip olmak için bedenimizde var olan hücrelerin sağlıklı yapıda ve sayıda olması gerekir. Hücrelerin sağlıklı olması ise beslenmesine ve kâfi oksijen almasına bağlıdır. Oksijen ve besinlerin kan aracılığı ile taşındığını göz önünde bulundurursak sağlıklı hücrelere sahip olmak için kalp sıhhatimizin da yeterli olması epeyce kıymetlidir.

Öncelikle kalbinize güzel bakmalı, kalbinizle dost besinler tüketmeli, kan yağlarınızın düzeyi ülkü kıymetlerde olmalı, antrenman yapmalı ve sigara içmemelisiniz. Gelelim sıhhatimize sağlık katacak besinlere;

‘’Beyin Gıdalar’’

Flavonoid içeren besinler;

Meyvelere ve yeşil yapraklı sebzelere rengini veren flavonoidlerden antosiyanin ve quarcetin elma, yaban mersini ve soğanda bulunur. Yaban mersini güçlü tesiri sayesinde epeyce beğenilen bir meyvedir. Ayrıyeten çilek de antioksidan içeriği sayesinde hücre sıhhatini müdafaaya yardımcıdır. Günlük hayatta bu besinlere yer vermek hafızamızın güçlenmesinde tesirli olacaktır. Mevsiminde satın alınan meyveleri dondurarak besinsel içeriğini korumak mümkün.

Yeşil yapraklı sebzeler;

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde bulunan folat ile hafıza üzerinde kelam sahibidir. Araştırmalara nazaran yüksek homosistein kıymetine sahip olan şahıslarda düşük hafıza olduğu, folik asit içeren besinlerden güçlü beslenen şahıslarda ise hafızanın güçlendiği görülmüştür. Bir öbür araştırmaya nazaran 5 haftalık tertipli folik asit alımı durumunda hafızada düzgünleşme olduğu gözlenmiştir.

Omega-3 yağ asitleri;

Sağlıklı bir zihne sahip olmak için sağlıklı yağları hayatımızda bulundurmamız hayli değerlidir. Derin deniz balıklarından somon, sardalya, uskumru, ringa balığı sağlıklı yağlara sahip olan balıklardır. Altı yıl boyunca 3000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada haftada bir defa balık yiyen bireyler balık yemeyen şahıslara nazaran kıyaslandığında %10 daha sağlıklı hafızaya sahip olduğu gözlemlendi. Bir çok araştırma omega-3 yağ asitlerince varlıklı besinler tüketen şahısların hafızasının daha güçlü olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bir ömür sürmek ve tesirli bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız haftada 3 gün balık yemeye ihtimam gösterin. Kızartma üzere sıhhatsiz süreçler yerine fırında, buğulama prosedürüyle balığınızı pişirin. Gereğince balık tüketmiyor yahut sevmiyorsanız destek almak için hekiminize başvurun.

Başa dön tuşu