40lı Yaşlarda Beslenme

40’lı yaşlarda beslenme

Ülkemizde 40 yaş üstü bayanlar değerli sıhhat riskleri ile karşı karşıyadır. Ülkemizde bayanların karşılaştığı sıhhat risklerinin başında koroner kalp hastalıkları ve göğüs kanseri yer almaktadır. Yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık, hareketsiz ömür üslubu, diyabet ve bilinçsiz beslenme, bilhassa 40 yaş üstü bayanlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer almaktadır.

Yeterli ve istikrarlı beslenilmelidir. Kâfi ve istikrarlı beslenme; dört besin kümesinde bulunan besinlerin kâfi ölçüde tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt kümesinde yer alan süt, peynir ve yoğurt, et kümesinde yer alan; et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller; zerzevat ve meyve kümesi ile tahıl kümesine giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim ölçüleri şahsa has olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fizikî aktivite durumu bu oranları etkilemektedir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Yağlar konusunda ölçülü olunmalı ve doymamış yağlar tercih edilmelidir. Tereyağı, öteki hayvansal yağlar ve margarinlerin birçok doymuş yağlardır ve kolesterol seviyesini artırırlar. Ayçiçek, soya, mısırözü üzere bitkisel yağların birçok ise doymamış yağlardır ve kolesterol içermezler. Bu nedenle yemeklerin doymamış yağlarla birlikte zeytinyağı ile pişirilmesi ve tüketimi, sıhhat açısından daha faydalıdır.

Posalı besinler sıkça tüketilmelidir. Posanın kan kolesterolünü düşürücü tesiri vardır. Zerzevat ve meyveler posa, vitamin ve mineral içeriği varlıklı olan besinlerdir. Bunun yanında kuru baklagiller, yulaf, mercimek, mısır, buğday ve ekmek üzere posa tarafından varlıklı besinler günlük beslenmede yer almalıdır. Şekerli içecek ve tatlı tüketimi azaltılmalı, şeker içeriği az olan besinler tercih edilmelidir.

Tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon ortasında yakın bir münasebet vardır. Ayrıyeten fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olmaktadır. Beden tartısı istikrarda tutulmalı, fizikî aktivite artırılmalıdır. Her gün en az 30 – 45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Başa dön tuşu