Haydi Güneşlenerek D Vitamini Sentezleyelim!

D vitamini son vakitlerde o denli tanınan ki!! Yapılan araştırmalar sonucu eksikliğinde sırf kemik- eklem hastalıklarıyla değil kanser, obezite, diyabet ile direkt bağlantısı olduğu tespit edildi. Besinsel kaynakları ise epey az.. Yumurtanın sarısı ve balık kılçığında bulunuyor ki bedende sentezlenmesi için güneş ışığı şart! Neredeyse her gün güneşin açtığı ülkemizde bedenimizdeki D vitamini sentezine baktığımızda durumlar hayli karışık..

  • Ten rengimiz, D vitamini sentezinde tesirli olan öncü hususun yaşlılıkla azalması, giysi biçimimiz, beden sistemimiz, sahip olunan hastalıklar( yağ emilim bozuklukları hastalıkları- çölyak, chron’s, kistik fibzosis gibi), kullandığımız kremler, ülkemize güneş ışınlarının geliş açısı bedenimizde D vitamini sentezinde etkili

  • Verilere baktığımızda ülkemiz için mayıs-kasım ayları ortasında direkt güneş ışığı altında saat 10.00-15.00 ortasından gözetici krem kullanmadan güneşlenmek, sağlıklı beslenmek D vitamini sentezlenmesi için uygun vakitlerden. Pekala ya başka vakitler?

  • D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için bedenimizde depolanıyor ve azı da fazlası da bedenimize ziyan veriyor. Rutin olarak D vitamini kıymetlerimizin tabibimiz tarafından denetim edilmesi gerekiyor.

  • D vitamini desteklerinin tabip denetiminde alınması gerekiyor. Yani son vakitlerde doktorculuk oynayan bireylerin bir modül ekmeğin üzerine 1 ampul D vitamini dök ve ye demesini dikkate almamak gerek.

  • D vitamini kalsiyum ile birlikte kemik sıhhatinde kelam sahibi! Yani yalnızca süt ve süt eserleri tüketerek osteoporozdan korunamayız. D vitamini düzeyimizin de olağan aralıklarda olması gerek

  • Eksikliğinde şahıslarda, seratonin hormonunun salgılanmasını etkilediğinden, mutsuzluk sebebi oluyor. Güç düşüklüğüyle birlikte mutsuzluk, halsizlik sebebi olabiliyor.

  • D vitamini ve B12 düzeyi düşük olan bireylerde unutkanlık ve buna bağlı oluşan hastalıklara yakalanma riski artıyor.

  • Kilo veremeyen, birdenbire kilo almaya başlayan, insülin direncine sahip olan, diyabet hastalığı olan bireylerin D vitamini düzeylerinin çok düşük olduğu gözlenmiş!

  • Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ve kanser hücrelerinin çoğalmasını, büyümesini engellemede D vitamininin katkısı epeyce büyük!

  • Kalsiyumla birlikte çalıştığı için kalsiyumun bedende emilmesinde ve kilo vermede kelam sahibi! Neden mi? Kalsiyum yağ yakma metabolizmasında tesirli ve bedende kullanılması için D vitamini gerekli!

Başa dön tuşu