Şok Diyetler Karaciğeri Yağlandırıyor

Günümüzde 4 şahıstan birinde görülen karaciğer yağlanması toplumda dikkat cazip sıhhat sıkıntılarından bir tanesi. Olağanın %5-10 oranında yağ ölçüsü fazla olan karaciğeri yağlı karaciğer olarak tanımlayabiliriz. Yağlanmanın 2 tipinden kelam edilebilir. Bunlardan bir tanesi alkolün fazla ölçüde tüketimine bağlı gelişen karaciğer hasarı sonucu oluşan, oburu de obezite, tip 2 diyabet, hipertansiyon tablosu ile birlikte görülen alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (non-alkolik karaciğer yağlanmasıdır. Çok belirti vermemekle birlikte karaciğer enzim yüksekliğinin tespit edilmesi ve ultrasonografi yardımıyla teşhis konulabilmektedir.

Neden karaciğer yağlanır?

Başta sedanter ömür usulü olmak üzere, istikrarsız beslenme, bilhassa akşam öğünlerinin abartılı tüketilmesi ve uyku öncesi tercih edilen atıştırmalıklar, ilaç kullanımı, ağır gerilim, çok alkol tüketimi ve şok diyet başlığı altında yapılan uzun müddetli uygulamalar karaciğer yağlanmasının nedenleri ortasında sayılabilir.

Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor?

Dengeli kilo kaybı sağlıklı kilo kaybının birinci gerekliliklerinden biridir. Karaciğer yağlanmasının önüne kilonuzun %5-10 oranını kaybederek geçebilirsiniz yalnız kısa müddette çok kilo kaybı karaciğer, böbrek ve kalbe ziyan vererek yağlanma riskini artırabilmektedir. Haftada 1-1,5 kg kilo kaybı ülkü kilo kaybı olarak nitelendirilebilir. Değerli olan beslenmede uygun besin ögesi örüntüsünü programlamak ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Yaza hazırlık hedefiyle süratle verilmesi planlanan kiloların ticari eserlerle yahut kısa müddette çok kilo kaybını vadeden programlarla sağlanmaya çalışması sıhhatle ilişkilendirilemez. Ölçüsünü denetim altına almadığınız su bile organ harabiyetine sebep olurken beslenmenizde kısa yol tahlillerinden uzak durun.

Karaciğer yağlanmasına karşı savaşın!

Vücudun gereksinimi olan enerjiyi, besin ögelerini karşılamadığınız takdirde vücudun çalışma sistemini bozulacağını ve organ işlevlerinin olumsuz etkileneceğini biliyoruz. Bu neden başta su tüketimi olmak üzere yediklerimizi denetim altına almak karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için kıymetli bir adım olarak kabul edilir.

Su için!

Karaciğerinize uygun bakmanın birinci yolu suyu yeterli tüketmekten geçer. Bu nedenle günde kg başına 30 ml suyu tüketmeyi ihmal etmeyin.

Protein yüklü diyetler karaciğeri yorar!

Bazı profesyoneller tarafından sağlıklı olduğu sav edilen yüksek proteinli beslenme zayıflamaya dayanak sağlayabilir. Uzun devirde bu tıp bir beslenme formu karaciğerin yükünü artırarak yorulmasına yağlanma tablosunun oluşmasına sebep olabilir. Birebir vakitte protein alımı ile bedene çok yağlı besinlerin de girmesi yağlanma seviyesini artırmaktadır. Süt ve süt eserlerinin az yağlı yahut yağsız olan alternatiflerinden faydalanabilirsiniz.

Salata tabaklarınızı büyütün!

Her öğünde kesinlikle bol zerzevata ve azamî 1 tane olacak halde kabuklu meyveye yer vererek ve haftada 1-2 kurubaklagili sofralarınıza yerleştirerek posa alımınızı artırın. Çok meyve tüketimi karaciğer yağlanmasın seviyesini artırabilir. Porsiyon denetimine ehemmiyet verin.

Enginar, karaciğer dostu!

Enginar besin içeriği hayli güçlü bir zerzevat çeşididir. Safra akışını kolaylaştırarak karaciğerin temizlenmesinde epeyce tesirli olduğu bilinmektedir. Tıpkı vakitte yüksek posa ve antioksidan seviyesi de yağlanma tersi tesir göstermekte. Zeytinyağlı olarak, haşlayıp salatalarınıza ekleyerek öğünlerinizi zenginleştirebilir, enginarın mucizevi tesirinden faydalanabiliriz.

Hareket edin!

Karaciğer yağlanmasının görüldüğü bireylerin orta özelliklerinden biri hareketsiz olmaları. Haftalık sistemli idman planı bu yağlanmanın kıymetli ölçüde önüne geçmektedir. Dans etmek, yürümek, bisiklet sürmek hatta günlük aktivitelerinizi artırmak hedefli merdiven kullanmak ve yaya olmak üzere idmanın ve hareketin her türlüsünü hayli faydalı olacaktır.

Akşam öğünü karaciğer yağlanmasının tek hatalısı olabilir!

Aile ile bir ortaya gelindiğinde tüketimi denetim edilemeyen akşam yemekleri ve sonrası öğün tercihleriniz yağlanmanızın en kıymetli sebebi olabilir. Hareketinizin epeyce azaldığı bu saatlerde yediklerinizi de bir o kadar azaltmanız gerekir. Sadece akşam yemeklerinizdeki kısıtlama bile karaciğer yağlanmanızın önüne geçmede size kıymetli ölçüde takviye sağlayacaktır.

Alkolü kısıtlayın!

Karaciğere en çok ziyan veren ve yağlanmasına sebep olan alkoldür. Alkol tüketimi ile bedende biriken toksinler hücrelere ziyan vererek yağlanmanın ilerlemesine ve siroz oluşmasına sebep olabilir. Karaciğer bedeni arındıran detoks organı fonksiyonunu yapamaz ve tüm organ işlevleri olumsuz tesir altında kalır. Alkol tüketiminin sonlandırılması ve kesinlikle beraberinde antrenman programının oluşturulması gerekir.

Başa dön tuşu