Hazımsızlık Problemine Dikkat!

Oruç tutan birden fazla kişinin en büyük sorunu haline gelir yediği besinleri sindirememek. Uzun vakit boyunca besin tüketimi olmadığı için sindirim sistemi dinlenme halinde olur. İftar vaktiyle birlikte farkında olmadan fazla kaçan porsiyonlar geceyi şiddetli hale getirir.

Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin!

Sindirim sorunundan çok, açlık-tokluk hissini hissedebilmek açısından yavaş yemek yemek çok kıymetli. Yavaş yemek yiyen şahıslar yediği her lokmanın farkında olarak besin tüketimi yapar, yemekte durması gereken noktayı bilir. Böylelikle dinlenen sindirim sistemine de ani yük bindirmemiş olur.

Porsiyon ölçüsüne dikkat!

İftar saatine 5 dakika kala sofrada bulunan her şeyi yiyebilecek güçte hissederiz. Yavaş içilen 2 kepçe çorba sonrası ‘’ Ne kadar çabuk doydum’’ cümlesine kesinlikle şahit olmuşsunuzdur. Halbuki yemeğini süratli tüketen bireylerde porsiyonlar hep kaçar. Şahsa 1 tabak ana yemek yetecekken 2. tabağına da yönelir. Şayet ki yavaş yemeyi alışkanlık haline getiremeyen, ölçüleri abartan biriyseniz tabağınıza yemeğinizi sürekli az az alın, yemekte küçük tabaklar tercih edin.

Tatlı için 1-2 saat bekleyin!

Yemek sonrası çabucak tatlı yiyerek yükselen kan şekerinizin daha da artmasına sebep olursunuz.  Şerbetli, ağır tatlılar tüketirseniz önemli sindirim sorunu yaşarsınız. Orucunuzu açtıktan yaklaşık 1.5-2 saat sonra tatlınızı tercih edin. Mevsim meyveleri, sütlü tatlılar, dondurma önceliğiniz olsun. Güllaç tercih ederseniz 1 dilimi geçmeden taze meyveli ve cevizli/fıstıklı biçimde tüketmeye çalışın.

Aşırı sıvı tüketerek uyku durumuna geçmeyin!

İftar sonrası bol bol su, çay, kahve derken bir anda çok ani sıvı tüketimi olur. Çay ve kahveyi toplamda 3 fincanı geçmeyecek biçimde, suyu ise vakit aralıklarıyla tüketin. Çay tercihinizi rezeneden yana kullanın. Böylelikle sindirim sisteminize takviye sağlamış olursunuz. Uyumadan evvel çok fazla su içerek uyku durumuna geçmeyin. Başınız yüksekte kalacak halde uyumaya çalışın ki mide içeriğiniz ağzınıza gelmesin.

Hareket etmeye değer verin.

Kendinizi ne vakit uygun hissediyorsanız günlük hafif tempolu yürüyüşler yapın. Birtakım şahıslar iftar öncesi yürüyüş yapmaktan keyif alır ve açık havanın kendisine âlâ geldiğini belirtir. Kimi şahıslar ise tam aksisi daha geç saatlerde spor yapmayı tercih eder. Hareket ederken ölçütünüz kendiniz olsun. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken nokta sporu yemekten çabucak sonra yapmamak olmalı. Yaklaşık 1.5-2 saat sonra sevdiğiniz aktiviteyi yaparsanız kendinizi çok daha uygun hissedersiniz.

Başa dön tuşu