Hızla Büyüyen Kahve Kültürü / Faydaları – Zararları / Günlük Tüketim Miktarları

Kahve geçmişten bu yana Türkiye’de günlük hayatın ve kültürün vazgeçilmezlerinden. Yemeklerden sonra, sabah işe giderken çabucak her saatte tüketiliyor.

Geçmişte kahve ile bağımızı Türk kahvesi ile hudutlu tutarken bilhassa son yıllarda yeni kahve cinslerine de ilgi gösteriyoruz. Kimisi ‘Esas tadını almak için sade içmek gerekir’ diyor. Daha genç yaş kümesinde ise ferdî zevklere bağlı olarak aromalı kahvelere yönelim oluyor.

Tropik ülkelerde yetişen kahve ağaçlarının tohumlarından yetişen kahvenin yarısından fazlası Brezilya’da üretiliyor. Yetiştirildiği bölgenin özelliğine nazaran değişik çeşitte kahveler vardır. Kahve tohumları evvel kavrulur. Kavurma esnasında kahve tohumundaki su kaybolur, kahveye tadını veren aromatik esanslar, tanen, kafein oluşur. Bununla birlikte

Kahvenin kendisi kalori içermez diyebiliriz lakin içine giren süt, şeker, krema ile birlikte güç bedelleri yükselir.

Kahvedeki kafein; kas hudutlarını uyarıcı, mide salgısını uyarıcı ve metabolik suratı artırıcı tesir yapar.

Kahve ağır potasyum içeriği ile diyarede de yardımcı olur.

Fazla tüketimde;

✔Kafein, kan basıncında ani yükselmelere sebep olmaktadır. Birtakım bireylerde sistemsiz kalp atışları, kalp çarpıntısına ya da taşikardi üzere rahatsızlıklara neden olabiliyor.
✔Kemik kaybı: Çok kafein alımının idrarla kalsiyum atımını arttırdığı bildirilmiştir. Bireylerde osteoporosis riskini artırıcı tesir yapabilir. Bu kaybı dengeleyebilmek için fazla kahve tüketen bireyler, kalsiyumdan varlıklı besinlerden bol ölçüde tüketmeye çalışmalıdır.
✔Kafein, diüretik tesire sahiptir. İdrar hacmini ve çıkışını artırır. Diüretik tesir kafeinin ölçüsüne bağlıdır. Kafein alımı arttıkça, sıvı atım ölçüsü da artmaktadır.
✔Uyku düzensizliğine sebep olabilir. Uyarıcı tesiri ile uykuya dalmayı zorlaştırır yahut uyku kalitesini etkileyebilir. His durumunda gerginlik ve agresifliğe sebep olabilir.
✔Yapılan birçok çalışmada, günde 300 mg dan daha fazla kafein alımının hamile kalmayı geciktirdiği bulunmuştur. Zira çok ölçüde kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor.

Kafein ölçüsü kahve çeşidine, ölçüsüne ve kafeinli olup olmamasına nazaran değişkenlik göstermektedir. Ortalama 1 fincan türk kahvesinde 80mg, 200 ml granül kahve için 90 mg, kafeinsiz kahve için 3-5 mg, cappuccino için 120-150 mg, 60 ml espresso kahve (sade) 100 mg kafein içerir.
Kahve tüketiminizi günlük 2 fincanla sonlu tutmanız sıhhatiniz için olumlu olacaktır. Kafeinsiz kahve tüketiyorsanız bu ölçü biraz daha arttırılabilir. Çayda da kafein olduğunu unutmayalım gün içerisinde çay tüketimi de oluyorsa ölçülere dikkat etmekte fayda var.

Başa dön tuşu