Sporcu Beslenmesi

Sporcunun performansı ve muvaffakiyetlerinin devamlılığı atlet beslenmesinde saklıdır. Sportmen uygun idmanlar eşliğinde, uygun ömür şekli ile sağlıklı beslendiğinde performansı önemli ölçüde artar.

Sporcunun yaptığı sporun çeşidine, sporun yapılma müddetine ve sıklığını nazaran beslenme tertibi ve besin ihtiyaçları farklılık gösterir. Birtakım atletlere karbonhidrat yüklemesi denilen strateji uygulanırken, başkalarında bu türlü bir durum kelam konusu değildir.

Sporcunun idmanın öncesinde ve sonrasındaki beslenmesi de değerlidir. Atlet idman yarış ya da karşılaşmadan evvel gereksinimi olan uygun besinleri seçtiği takdirde, yarıştan evvel gerekli kaynakları alır ve performansı artar. Yarış sonrası ise kaybolan güç uygun besinlerle depolamalıdır.

Sporcu beslenmesindeki bir başka mevzuda sıvı tüketimidir. Ter ile kaybolan sıvı ölçüsü olağan insanlara nazaran daha fazladır ve bu yüzden kaybolan suyun yerine konmasında hangi içeceklerin ne ölçüde kullanılacağı bir diyetisyen tarafından belirlenmelidir.

Ergojenik yardımlar günümüzde birçok atletin ilgisini çekmektedir; ancak ergojenik yardımların çeşitleri, etken hususları, kullanım dozları ve muhtemel yan tesirleri düzgün bilinmelidir. Sportmen maddi ve manevi kayba uğramak için bu hususta diyetisyene başvurmalıdır.

Aktif spor hayatı olanlar atletlerde görülen birtakım hastalıklara karşı dikkatli olmalıdır. Bedenin çok su kaybetmesi, su zehirlenmesi ve bayanlarda sportmen bayan triadı sporcuyu olumsuz istikamette tesirler. Bu üzere meselelerin oluşmaması atletin profesyonel hayatını devam ettirmesinde kıymetlidir.

Kilo kategorisinde yarışanlar başta olmak üzere atletlerin birçoğunda kilo alma korkusu vardır ve bu yüzden bazen atletler süratli zayıflama tekniklerine başvururlar. Yeme bozukluğu da atletin performansının düşmesine yol açar.

Sporcunun ömür standartlarını, beden yapısını ve uğraştığı kısmı göz önünde bulundurarak ona sağlıklı bir beslenme programı hazırlamak ve bu biçimde onun başarısına katkıda bulunmak gayelerimizi oluşturmaktadır.

Başa dön tuşu