İlişkilerde Aldatma

Yakın ilişkilerde ilişkinin ilk başlarında genellikle heyecan, tutku, arzu, özlem ve aşk gibi duygular en yüksek seviyede başlar. İlişkinin başında hissedilen aşk ve tutku uzun vadede aynı kalmayabilir, azalabilir ancak bu duygular dönüşebilir. Romantik ilişkilerde bütün duyguların değişeceğini ve olumlu anlamda farklı bir biçime dönüşeceğini kabullenmek ilişkiyi korumak için önemlidir.

İlişkilerde aldatılan kişi güven duygusunu yitirir, kendisini veya karşısındakini suçlayabilir ve karmaşa yaşayabilir. Aldatan kişiyi ele aldığımızda ise cinsiyet farklılıklarından kaynaklı aldatmanın motivasyonu, türü ve şiddeti birbirlerinden farklılık gösterebilir.

ALDATMANIN NEDENLERİ

Kadınlar ve erkekler aldatma konusunda birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Kadınlar daha çok duygusal sebeplerle aldatırken, erkekler cinsel sebeplerle aldatabilirler.

 • İletişim sorunları, ilgi eksikliği ve kişinin kendisini yalnız hissetmesi gibi durumlar kişiyi başka bir partnerle birlikte olmaya yöneltebilir. Kişinin duygusal beklentileri partneri tarafından karşılanmadığında öfke ve mutsuzluktan kaynaklı aldatabilirler.

 • İlişkiden beklentilerin farklı olması ve partnerin buna uyum sağlayamaması.

 • Başka bir kişiye âşık olma durumu.

 • İlişkiyi sürdürmeye dair motivasyonun bitmesi ve ilişkiyi sonlandırma davranışı olarak aldatmayı seçmesi.

 • Partnerini cezalandırmak amacıyla aldatması.

 • Bireysel sınırların hiç korunmadığını hisseden partnerin bunu sonlandırmak veya çözmek için aldatması.

 • Aidiyet hissetmediği için monotonluktan kaçış ihtiyacı hissetmesi.

 • Partnerine değer vermemesi.

 • İlişkiye ve insanlara dair değer yargılarının olmaması.

 • Partnerini kıskandırmak istemesi.

 • Tek partnerli ilişkiyi istememesi.

ALDATMA/ALDATILMA SONRASI PSİKOTERAPİ DESTEĞİ

Aldatma sonrası terapi desteği almak isteyen çiftlerde tekrardan güveni inşa etmek çok önemlidir. Terapilerde güven tekrardan oluşturulur, güvenin ne anlama geldiği çalışır ve ilişki yeni kurallarla tekrardan yapılandırılır. Aldatma durumlarında bir mağdur, bir de aldatan kişi vardır. Aldatan kişi tekrardan partnerinin güvenini kazanmak ve partnerini kaybetme korkularıyla baş ederken mağdur kişi şüphelerinden kurtulmak ister. Bu durumda partnerine telafi için fırsat yaratması ancak güven duygusunun inşasıyla mümkündür.

Çift terapisi ile bireysel psikoterapi desteği de gerekebilir. Çünkü ilişki dinamiklerini sarsan olaylar herkes üzerinde aynı etkiyi yaratmaz. Bazen baş etmekte çok zorlanılabilir veya travmatik etki bırakabilir. Kişinin olumsuz otomatik düşünceleri, bilişsel çarpıtmaları, olumsuz şemaları ve travmatik ilişki geçmişi gibi birçok konu çalışılır. Partnerler ilişki dinamiklerini tekrardan düzeltmek istediklerinde profesyonel bir destekle sorunları aşmak mümkün olabilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu