İnşaat Mühendisleri Nasıl Beslenmeli?

Modern hayat bize pek çok kolaylık sağlasa da , daha sedanter bir hayat, daha süratli ve sıhhatsiz bir yeme sistemi getirdi. Siz mühendisler için de gerek ofis ortamında yoğunluk , gerek şantiyedeki sistemsiz yeme alışkanlıkları ve seyahat programları derken yetersiz ve istikrarsız beslenme maalesef ki arttı. Proje etabında uzun vadeli masa başı çalışmaları, bilgisayar başında geçiştirilen öğünler , abur cubur besinlerle beslenmek ,şantiyede orta öğün olmaksızın uzun saatler aç kalmak , çokça çay kahve tüketip su tüketimini ihmal etmek , iş seyahatlerinde sistemsiz ve bazen gereğinden fazla beslenmek hayat kalitenizi düşürüyor. İş hayatının yarattığı gerilim de eklenince insülin direnci , kilo sorunları, iskelet ve kemik hastalıkları, diyabet , kolesterol , tansiyon sorunları de ben geliyorum diyor .

Yetersiz ve istikrarsız beslenmeye bağlı oluşabilecek tüm bu olumsuz tesirlere karşı ; sıhhatinizi koruyabilmek, iş verimliliğini ve konsantrasyonunuzun artmasını sağlamak ismine uygulanması gereken sağlıklı beslenme kurallarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. İlk kural çok net ve klişe : Kesinlikle kahvaltı ile güne başlayın. Metabolizmanızı uykudan uyandırın ve kan şekerinizi dengeleyin. Tam tahıllı ekmek , yumurta , peynir ile yapılan klasik kahvaltı , kepekli ekmeğe tost yahut ivedisi olanlara süt ,yulaf, meyve ile hazırlanmış pratik bir kahvaltı ülküdür. Araştırmalar gösteriyor ki kahvaltı yapan bireylerin hem iş verimlilikleri yüksek , hem de gün içinde aldıkları kalori daha az ve istikrarlı.

 2. Öğle yemeklerini asla geçiştirmeyin. Hem mental hem de fizyolojik olarak dinlenmeniz için kendinize vakit ayırın. Çalışırken atıştırmak yahut ofise söylemek yerine ihtimamla yemek yiyebileceğiniz bir yarım saat çok şey değiştirir. Daha hafif ve istikrarlı menüler tüketmeye itina gösterin.Protein kümesi ve salata içeren bir menü , zerzevat yemeği ve yoğurt ikilisi sağlıklı bir tercih olacaktır. Çok ağır devirlerde sağlıklı bir sandviç ve ayran bile tüketilebilir. Dışarda tüketilen besinlerin yağ oranları göz önünde bulundurulunca kaşık yerine çatalla seçerek yemek , her yemeğin yanında salata bulundurmak daha az kalori almanıza yardımcı olur.

 3. Gün içinde aldığınızın sıvıların niteliğine dikkat edin . Kilogram başına 30-35 ml su içmeyi alışkanlık haline getirin. Masanızda size özel bir su şişeniz olsun ve günlük su içme amacınıza ulaşmak için o şişeyi kesinlikle bitirin. Gerekirse aromalı sular hazırlayın. Unutkanlığınızın azaldığını ve daha dinç hissettiğinizi göreceksiniz. Gün uzunluğu çokça çay, kahve tüketmek yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırması açısından yeşil çay yahut beyazçay , gerilimi azalttığı için adaçayı , rezene yahut papatya çayı tüketebilirsiniz. Asitli ve şeker ekli meşrubatlardan ise uzak durmak en doğrusu. Bu içeceklerin yerine düşük sodyumlu maden suları yahut ayran tüketilebilir.

 4. Ara öğün beslenmenizin vazgeçilmezi olsun. Çekmecenizde gofretler , bisküviler yerine kuru meyveler , çiğ kuru yemişler olsun. Abur cubur besinlerden boşalan yerlere düşük yağlı , şekersiz atıştırmalıklar saklayın. İş seyahatlerinizde, valizinize bir de orta öğün paketi ekleyin. Ağır geçen proje periyotları, toplantılar, saha da imkanların kısıtlı olması asla mazeret değildir. Metabolizmanızı hızlandırmak , konsantrasyonunuzu arttırmak ve kilo denetimi sağlamak için orta öğün elzemdir. İşte size birkaç orta öğün alternatifi: 1 paket kutu süt,toplantılarda sütlü kahve , çiğ ceviz ,fındık ,badem, kepekli bir tost yahut galeta ayran ikilisi, hafta sonu yapılmış fit kurabiyeler, tez anların kurtarıcısı ayran , taze mevsim meyveleri yahut süratlice çantaya atılmış kuru meyveler …

 5. İş ömründe sağlıklı olmanın en kıymetli bir öbür kuralı ise daha hareketli olmaktır. Ofis ortamı ile şantiye ortamı ortasında hareket etmeniz açısından farklılıklar olsa da değerli olan istikrardır. Ofis ortamında kesinlikle ortalarda yerinizden kalkın, bitki çayınızı , suyunuzu almaya gidin, iş arkadaşlarınızı ziyaret edin , merdiven kullanımına, arabayı biraz uzağa park etmeye , öğlen ortası yürüyüşlerine, ofis içi idmanlara itina gösterin.

 6. Ofis ortamında ikram edilen sıhhatsiz besinlere karşı dirençli olun. Yağlı , bol şekerli hamur işlerinden uzak durun. Israrlara sağlıklı besinlerle karşılık verin , bu kalorili kaçamaklar algısını değiştirin ve farkındalık yaratın.

 7. Beslenmenizde kesinlikle yer vermeniz gereken ve iş verimliliğinizi arttıracak birkaç besini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • yumurta

 • ceviz

 • düşük yağlı etler

 • yoğurt yahut kefir üzere probiyotik gıdalar

 • ahududu , böğürtlen , çilek üzere antioksidan meyveler

 • betaglukan içerikli yulaf

 • buğday ruşeymi

 • bal kabağı ,semizotu , pancar ve ıspanak üzere sebzeler

Haydi siz de sağlıklı bir iş ömrü için küçük de olsa bir adım atın ve büyük sonuçlarını izleyin…

Başa dön tuşu