İYİLEŞTİREN BESİNLER

Omega 3, Doğal Ağrı Kesici !

Araştırmalar Omega ‘ün kas ağrısı, kemik ağrıları ve bel ağrıları üzerinde 18. Yy’dan beri tedavi hedefli kullanıldığını söylüyor! Balık yağı tüketimi antiinflamatuvar ve ağrı kesici tesiri olan ilaç kadar olumlu tesir gösterebilmektedir. Türkiye’de ulaştığımız balıklar omega-3 açısından kâfi içeriğe sahip olmadığından balık tüketsin tüketmesin herkesin tabip yahut beslenme uzmanına başvurarak şahsî gereksinimlerine özel omega-3 tablet kullanması gerekmektedir.

Zerdeçal, Karaciğer Dostu!

İçerisinde bulunan kurkumin unsuru karaciğer hücrelerine ziyan verebilecek toksik hususların karaciğerden uzaklaşmasına yardımcı olmada etkili!

Ayrıca yemeklerinizi pişirirken yahut orta / ana öğünde tükettiğiniz yoğurda ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı zerdeçal karaciğerinizi korurken yağ kaybını da destekleyecektir.

Yulaf , Kilo idaresi destekçisi!

İçerisinde bulunan beta glukan açlık hissini baskılayan kolesistokinin salınımını arttırıyor. Üstelik varlıklı lif içeriği ile sindirim mühletinin uzun olması da tokluk müddetini uzattığından kilo idaresi destekçisidir.

Yoğurt yahut sütle ister pişirerek ister çiğ halde tüketebileceğiniz yulaf ezmesine meyve ekleyerek daha lezzetli hale getirip pratik ve epeyce sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz.

Posalı besinler kalp dostu !

Beslenmenizde posalı besinlerin tüketimlerinin arttırılması kan kolesterol seviyelerinizin düzenlenmesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Posalı besinleri diyetinizde arttırmak için;

  • Beyaz ekmek yerine çavdar ve yulaf ekmeği tercih ediniz
  • Kabuklu yenilebilen meyveleri kabuklu yiyiniz ve meyve, zerzevat ve salata tüketiminizi arttırınız.
  • Haftada en az 1–3 defa 4-6 yemek kaşığı ölçülerinde kurubaklagil yiyiniz.
  • Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, meyve suyu yerine posa içeriği daha yüksek olan meyve yiyiniz.

Baklagiller, Kanser savaşçısı!

İçerdiği glutatyonun, fenolik bileşikler ve tokoferoller sayesinde tam bir doğal antioksidan deposu olan baklagiller pek çok kanser cinsine karşı hamidir.

Bakliyatlar üzere yüksek lifli besinlerin kolorektal kanser riskini azalttığı bildirilmiştir. Birebir vakitte yapılan geniş çaplı bir meta tahlil çalışmasının sonuçlarına nazaran; haftada 4 yahut daha fazla porsiyonda bakliyat tüketen bayanlarda daha az tüketenlere oranla daha az kolorektal adenoma rastlanmıştır.

Kurubaklagillere çorba yahut ana yemek halinde beslenmenizde yer verebileceğiniz üzere haşlayarak salatalarınıza da ekleyebilir, öğün başına aldığınız posa ölçüsünü çarçabuk arttırabilirsiniz.

Nar, Yaşlanma karşıtı!

Kırmızı meyvelerden nar antioksidan özelliği sayesinde cilt hücrelerinin kollajen sentezini arttırma, hücrelerini yenileme özelliğine sahiptir. Ayrıyeten yapılan araştırmalara nazaran cildimizin maruz kaldığı UV ışınlarının zararlarına karşı da koruyor.

Nar salatalara da çok yakıştığı üzere kahvaltı yahut orta öğünlerinizde de meyve seçeneği olarak tercih edebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden.

Zencefil, Bulantı Giderici!

Gebelerde birinci 12 hafta bulantılarında, operasyon sonrası bulantı ve kusma, deniz tutması, sabah bulantısı ve kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmalara karşı zencefil âlâ bir destekçi.

Taze rendelenmiş formda çay olarak da tüketilebilinir, yoğurda da eklenebilir.

Probiyotikler, Doğal Antidepresan!

Bağırsakların ikinci beyin kabul edilmesiyle bir arada yeterli bir bağırsak dokusu, memnunluk hormonu olan serotonin hormonunu arttırıyor. Probiyotikler beyne GABA, serotonin üzere nörotransmitterlerin salınması için bildiri gönderir.

Probiyotik kaynaklı besinler, meskende mayalanmış yoğurt , kefir, konut sirkesi, mesken turşusu, mesken tarhanasıdır. Lakin ağız yollu alınan bu besinlerdeki probiyotik içeriğin mide asidinden etkilenerek bağırsakta aktif olabilmesi az olduğundan toz yahut kapsül biçimde probiyotik dayanak doğal besinlerle tüketiminin yanında kesinlikle alınmalıdır.

 

Başa dön tuşu