Kaç Öğün ve Nasıl Beslenmeliyiz

Günde kaç öğün ve nasıl beslenmemiz gerekir?

İnsanın ömrünü devam ettirebilmesi için kesinlikle ki beslenmeye, güç almaya gereksinimi vardır. Her insanın kendi bedeni, metabolizması, gün içerisinde harcadığı güç ölçüsü ve fizikî özelliklerine nazaran beslenme halleri değişiklik göstermektedir. Beşerler için kıymetli olan husus günde kaç öğün yemek yemenin gerektiğidir. Bu mevzu hakkında birçok görüş olmakla birlikte bugün üzerinde en çok durulan ve uygulanan 6 öğün beslenme tekniğidir.

Peki, 6 öğün beslenmek şahsa ne üzere katkı sağlar onlara göz atalım;

  • Kilo vermek için epeyce ülkü bir prosedür olan günde 6 öğün beslenmek bedeninizin çalışarak güç harcamasını sağlayacaktır. Yediğimiz yiyecekleri sindirebilmek için güç harcayan bedenimiz 6 öğün beslendiğimizde 6 kez sindirim için güç harcamak durumunda kalacaktır. Bu duruma bağlı olarak metabolizma suratı artacak ve kilo vermek daha kolay olacaktır.
  • Şeker hastası olan şahısların gün içerisinde sık sık beslendiklerini duymuşsunuzdur. İşte bunun sebebi kanda güç sağlayan kan şekeridir. Şeker hastalarının da yaptığı üzere günde 6 öğün beslendiğinizde 2-3 saatte bir güç alacağınız için kan şekeriniz hiçbir vakit düşmeyecek ve açlık hissetmeyeceksiniz.
  • İnsanlara günde 6 öğün yemeleri gerektiğini söylediğimizde şaşıranların sayısı epey fazla oluyor. Zira altı öğünün hepsinde ana öğün üzere yiyeceklerini sanıyorlar. Elbette bu yanlış, 6 öğününüzde birkaç tane orta öğün olmakla bir arada her öğünde az lakin sık sık yemiş olacaksınız. Bu formda midenizin genişlemesini ve iştahınızın açılmasını da engellemiş olursunuz.
  • Yeterli ve istikrarlı beslenmede öğün sayısı kadar içeriği de değerlidir. Öğünlerde besin ögelerinin dağılımı ne kadar istikrarlı olursa metabolizmanın da o kadar nizamlı çalıştığı bilinmektedir. Yalnız tahıllardan oluşan bir diyetle beslenildiğinde beden canlılığını kaybetmektedir. Bu durum protein sentezi ile ilgilidir. Bedenin büyüme ve gelişmesinde değerli rolü olan proteinlerin bedende sentezlenebilmeleri için kâfi seviyelerde bulunmaları gerekir. Bir öğünde, yetersiz alınan protein sonraki öğünle sağlanamamaktadır. Proteini iki öğüne dağılmış olarak alanlarda azot istikrarda kalırken, üç öğün yiyenlerde müspet bir istikrar sağlanmaktadır.
  • Öğünlerin içeriğinde karbonhidrat, protein ve yağdan gelen güç sırasıyla % 55-60, % 10-15 ve % 25-30 olmalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların kullanılmasında pek çok mineral ve vitamin de vazife yapmaktadır. Öğünlerde bu besin ögelerinin de istikrarlı dağılımı gereklidir.
  • Bildiğimiz üzere uzun mühlet aç kalmak, midenin kazınması üzere durumlar kan şekerinin düşmesine, metabolizmanın yavaşlamasına, iştahın açılmasına ve bütün bunlara bağlı olarak kilo alımının hızlanmasına sebep olur. Bunun için az az ve sık sık beslenmemiz gereklidir.
  • Uzun mühlet aç kaldığınız ve açlıktan önünüze ne gelirse yiyeceğiniz vakitleri hatırlayın. Bu üzere vakitlerde çok aç olduğunuz için olağanda yiyeceğinizden çok daha fazla yersiniz. İşte o vakitlerde yediğiniz yemekler ve aldığınız güçler bedeninizde boşalan yağ hücrelerinin yerini doldurmak için kullanılır. Uzun müddet aç kaldığınız müddet zarfında bedenin güç muhtaçlığı bedendeki yağ depolarından sağlanır. Fakat bunun çabucak ardından fazla yemek yediğiniz takdirde aldığınız güç o kullanılan yağ hücrelerinin yerine geçer.
  • Sık sık ancak az yemek, gereğince yemek etkin olarak çalışan bireylerin güç düşüklüğü yaşamaması, halsizlik yaşamaması ve beyinlerinin etkin olması açısından hayli değerlidir. 6 öğünlük bir diyet listesi içerisinde sizlerde 2 yahut 3 ana öğün ve birebir halde orta öğünler de koyarak düşük kalorili besinlerle fazlalıklarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
Başa dön tuşu