Kilo Vermek İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız?

Kilo vermek birkaç sihirli hap çıkarmak kadar kolay değildir. Bununla birlikte, bedenimizin kilo vermede mümkün olduğu kadar verimli bir biçimde çalışmasını sağlamak için alabileceğimiz birkaç vitamin ve mineral vardır.

İyi dengelenmiş bir diyet sizlerin besin muhtaçlıklarını en düzgün formda karşılayabilir. Lakin sonlu bir diyette iseniz, birkaç inançlı vitamin desteği eklemek, sağlıklı kilo vermeniz için gereken ekstra takviyesi sağlayabilir.

Kilo kaybı kelam konusu olduğunda, tüm vitamin ve mineraller eşit yaratılmazlar.Bakalım hangileri fazla kilo vermemize yardımcı olabiliyorlar?

1. B VİTAMİNLERİ

Bu vitaminler büsbütün işleyen bir metabolizma için gereklidir. B vitaminlerinin temel fonksiyonu vücudumuzun karbonhidratları, proteinleri ve yağları metabolize etmesine ve depolanan enerjiyi besinde kullanmasına yardımcı olmaktır.

Örneğin, Tiamin (B-1), beden hücrelerinin karbonhidratları güce dönüştürmesine yardımcı olur. Başka bir deyişle, bu vitaminlerden bir yahut daha fazlasının düşük düzeyleri, metabolizmamızın en âlâ formda işlemeyeceği manasına gelir. Bu da kilo vermemizi zorlaştırır.

En çok fasulye, mercimek, süt eserleri, yumurta, yağsız et, kepekli tahıllar, patates ve muzda bulunurlar.

2. D VİTAMİNİ

D vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kritik kıymete sahiptir.

Vücudumuz, güneş ışığında gereksinim duyduğu tüm D vitaminini alabiliyor. Oysa bugün birden fazla insan iç yerde çok fazla vakit geçiriyor ya da güneşin her vakit parlamadığı iklimlerde yaşıyorlar.

Yiyeceklerden gereğince D vitamini almak zordur, bu nedenle destekler sıklıkla öneriliyor. Bazı araştırmalara göre, kâfi ölçüde D vitamini depresyonun önlenmesine de yardımcı olabiliyor. Ayrıca diyet sürecini desteklediği de düşünülüyor. Araştırmalar obez bireylerdeki D vitamini düzeylerinin düşük olduğunu gösteriyor.

En düzgün kaynağı güneş olsa da bu vitamini besinlerden, bilhassa destek edilmiş yiyeceklerden alabiliyoruz. Bunları sardalya, tuna, somon, yumurta sarısı, süt ve yoğurt, kuvvetlendirilmiş tahıllar olarak sıralayabiliriz.

***D vitamini fazlalığında toksik tesir yaratan bir vitamin olduğundan kıymetler denetim edilerek destek alınması gerekir.

3. DEMİR

Demir, bedenimizin besinlerden güç üretmesine yardımcı olur. Demir, bedenimizdeki tüm hücrelere, kaslarınız da dahil olmak üzere, oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Bu da yağ yakmamıza yardımcı olur.

Düşük demir düzeyleri ayrıyeten fizikî dayanıklılığımızı ve atletik performansımızı azaltır.

En çok yağsız et, kabuklu deniz eserleri, fasulyeler ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

4. MAGNEZYUM

Magnezyum vücutta güç üretimi için gereklidir. Ayrıyeten kan şekeri denetimini sağlar.

En çok fındık, yağlı tohumlar, bakliyatlar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Başa dön tuşu