Kaçamaksız Diyet Mi Olur? | Diyetisyen Tavsiyesi

Sağlıklı beslenmesine özen gösteren her bireyin korkulu rüyasıdır, kaçamaklar. Diyet yapıyorum, ama komşularla altın günü, arkadaşlarla toplanma, doğum günü partisi gibi, günlük sosyal faaliyetlerde yapılan kaçamaklar sonunda diyetler bozulur ve bir türlü geri başlanamaz.

Diyet yapmak, sosyal çevreden uzak durarak tek tip listeye bağlı kalmak değildir. Önemli olan sağlıklı beslenme listesini, hayatınıza oturtmak ve her ortamda hangi besinden ne kadar yemeniz gerektiğini bilmektir. Çok güzel bir arkadaş ortamında yediklerinizi abartmış olabilirsiniz ya da ailenizle hafta sonu enfes bir kahvaltıda buluşmuş olabilirsiniz. Her zaman, olduğunuz anın tadını çıkarın ve diyet yapıyorum diyerek o günü ne kendinize zehir edin ne de misafirliğe gittiğiniz kişiyi sıkıntıya sokun. Önemli olan, o an yediklerinizden ziyade sonrasında gösterdiğiniz davranış şeklidir. Evet 1 öğün veya 1 gün bol kaçamaklarla geçti, fakat o kaçamak orada kaldı. Ertesi öğünde veya günde battı balık yan gider hesabı, zaten ipin ucu kaçtı şunu da yiyeyim ne olacacak ki derseniz yaptığınız kaçamak size kilo aldırmayacak, bu kaçamakları her gün tekrarlamanız, bu davranış tutumunuz size kilo aldıracaktır.

Sağlıklı beslenmek veya genel tabir ile diyet yapmak, aç kalmak veya sevilen besinleri yiyememek değildir. Arada kaçamak yapmak metabolizmanızı şaşırtıp bazen daha da fazla kilo vermenize bile yardımcı olabilir. Diyet psikolojisine girip sevilen tüm besinlerden kaçmak sizi zayıflatmaz, aksine psikolojik baskı altında olduğunuzdan dolayı size kilo aldırır ve diyetten bıkkınlık sağlayıp, bırakmanıza sebep olur. Kaçamak yaptığınız herhangi bir öğünde onu telafi etmek adına sonraki öğünlerde sebze ağırlıklı beslenmek, yağsız bol salata yemek en güzel tercih olacaktır. Sık olmamakla birlikte kaçamak yapmak zevklidir, sonrasında yapacağınız telafileri bilerek..


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu