Kahve ve Sağlık

Kahve; içinde kafein, diterpen alkoller ve klorojenik asit üzere binden fazla biyolojik olarak etkin bileşiğe sahip kompleks bir içecektir. Kahvenin içinde bulunan klorojenik asit kahveye antioksidan özellik sağlamaktadır. Antioksidanların sıhhatimiz için ne kadar kıymetli olduğunu, bunun için zerzevat ve meyve tüketiminin ehemmiyetini tüm dünya bilir.

Kahve, uyarıcılık ve konsantrasyon arttırıcı tesirini içinde bulunan kafeine borçludur. Kafeinin fizyolojik tesirleri teneffüs suratı ve metabolizma suratında artış, kan basıncında anlık artış üzere sayılabilir.

Diterpen alkoller olarak isimlendirdiğimiz kahvedeki iki husus, kahvenin kolesterol arttırma tesirine sahip diyebileceğimiz hususlardır. Tabiiki bu ‘Kahve içersek kolesterol hastası oluruz’ manasına gelmemeli ama Türk kahvesi üzere kaynatılarak pişirilen kahvelerin tüketimine dikkat etmeliyiz diyebiliriz.

KAHVENİN GENEL SIHHAT ETKİLERİ

Özellikle çocuklarda kafein alımının hududu çok değerlidir. Çocuklara kilogram (kg) başına önerilen günlük tüketilebilecek kafein ölçüsü en fazla 2-3mg/kg/gün kadar ve erişkin her sağlıklı birey için en fazla 400 mg/gün kafein alımı önerilmiştir(2-3 kupa kahve üzere düşünebiliriz.). Çok kafein tüketimi baş ağrısı, mide bulantısı, dert duyma, hipertansiyon ve rahat hissedememe üzere olumsuz tesirlere sebep olmaktadır. İnsanların yaşı, cinsiyeti, kilosu üzere etkenler bireye nazaran kafein ihtiyacını değiştirmektedir.

Kadınlarda kafein kullanımı konusunda yapılan çalışmalar 300 mg kafein alımının doğurganlık oranını düşürdüğünü, tıpkı halde gebelik sırasında 300 mg’dan fazla kafein alımı düşük riski ve bebeklerde doğumsal rahatsızlıklar oluşturduğunu göstermektedir. Hamilelerde kafein kısıtlaması genel olarak buna dayanır.

Genel bilinen bir yanlışı düzeltmek istiyorum ki, son yıllarda yapılan çalışmalar sistemli olarak her gün kahve tüketen, sigara içmeyen ve ailesinde genetik kallp rahatsızlığı bulunmayan insanlarda kahve tüketimi kalp rahatsızlıkları ve çarpıntı üzere meselelere sebep olmamakta, bilakis kalp hastalıkları riskine karşı hami tesir göstermektedir. Dediğim üzere üstteki kaideler bunda kıymetli yer arz etmekte.

    Öyle ki kahvenin yalnızca kalp hastalıklarına karşı gözetici tesirinin yanısıra, genel vefat oranını azaltıcı bir sıhhat tesirine sahip olduğu yeniden yapılan pekçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Kahvenin bunların yanında yaşlılarda Alzheimer ve Parkinson üzere hastalıklara karşı kollayıcı tesiri olduğu da kanıtlanmıştır. 

    Kahve tüketiminin günde 2-3 kupa kadar tutulması kalp krizine karşı da esirgeyici tesire sahiptir. Belirtilen ölçüden az yahut fazla tüketimi için tıpkı şey kelam konusu olmamakla bir arada genel olarak bu ölçüde kahve tüketimi aslında yetişkinlerde önerilen kafein ölçüsünü da karşılamaktadır.

Kahvenin yıllardır bilinenin bilakis karaciğer işlevleri üzerine olumlu tesirlerinin olduğu da artık kanıtlanmış ve yeni tedavi formüllerine bile eklenmiştir.

Sizler genel olarak sağlıklı ömrü hayat üslubunu benimseyip, tertipli ve istikrarlı beslenerek sıhhatinizi mümkün hayli üst noktada tutmaya ihtimam gösterdikten sonra, kahveyi de sizin sıhhatiniz için bir yardımcı olarak kabul edip nizamlı tüketmeyi ihmal etmeyin.

Başa dön tuşu