Kalp Dostu Besinler

Sarımsak içinde bulunan besin öğelerinden ötürü damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak ezerek tüketilmeli.

Balık ve balık yağı, kanama vaktini uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında faaldir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Gut hastalığınız, ürik asit yüksekliği yahut böbreklerinizle ilgili rastgele bir rahatsızlığınız yoksa balığı, ızgara, buğulama, füme formunda istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Çiftlik balıklarının içerdiği organik olmayan hususlardan ötürü sık tüketmeyiniz.

Ceviz, fındık; yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 3 kere 5-6 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday unu, B ve E vitamini içeriklerinden ötürü kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, arpa, yulaf, çavdar ekmeklerinin, bulgur pilavının tüketimini artırabilirsiniz.

Yeşil çayda bulunan polifenoller antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde tesirli oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene üzere bitki çaylarının tüketimi daha çok artırılmasında yarar var.

Kırmızı Üzüm: içeriğindeki yüksek antioksidanlardan ötürü kalp hastalıklarında olumlu tesiri vardır. Bilhassa çekirdekli kuru siyah üzümün tüketimi önerilir.

Domates-salça antioksidan özelliği olan likopen yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

Keten tohumu, doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega –3 içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı gözetici tesiri bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı taze çekilmiş keten tohumunu yoğurt, çorba üzere besinlerin içine katarak tüketebilirsiniz

Posalı(lifli) Besinler, beslenmenizde posalı besinlerin tüketimlerinin arttırılması kan kolesterol seviyelerinizin düzenlenmesinde sizlere yardımcı olacaktır. Posalı besinleri diyetinizde arttırmak için; Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar ve tam tahıllı ekmek tercih ediniz. Kabuklu yenilebilen meyveleri kabuklu yiyiniz ve meyve, zerzevat ve salata tüketiminizi arttırınız. Haftada en az 3 sefer kurubaklagil (fasulye,nohut,mercimek..) yiyiniz. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, meyve suyu yerine posa içeriği daha yüksek olan meyveleri yiyiniz.

Başa dön tuşu