Kalp Dostu Besinler

Son yıllarda sayısı her geçen gün artan ve küçük yaşlarda bile gözlenebilen kalp-damar hastalıklarının sebebi bilinen vefatlar ortasında birinci sırada yer almasının en kıymetli nedenleri yanlış beslenme ve hareketsizlik… Bilhassa günümüzde değişen hayat şartları ile birlikte artan doymuş yağ ve rafine şeker tüketimi yanlış beslenme alışkanlıklarının başında geliyor. Kalp sıhhatimizi müdafaamız için beslenme alışkanlıklarımızda alabileceğimiz birtakım tedbirlerle birlikte kalp dostu diye tabir edebileceğimiz birtakım yiyeceklerin diyete eklenmesi kan basıncının ve kan kolesterol seyiyelerinin düşmesini sağlayarak kalp sıhhatine kıymetli katkıda bulunur.

Balık ve balık yağı: B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra demir ve selenyum içeren balık tıpkı vakitte omega 3 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri trigliserit seviyelerini düşürerek damar içi tıkanıklıkları önler. Yüksek antioksidan tesiri ile de bilinen balık haftada en az 2 sefer tüketilmelidir.

Süt ve süt eserleri: Süt ve yoğurt yüksek kaliteli protein, düşük ölçüde yağ ve yüksek oranda kalsiyum içerir. Bilhassa son yıllarda yapılan çalışmalar kalsiyumun beden yağ yüzdesini düşürdüğünü ve yük denetimi sağladığını işaret etmektedir.

Ceviz, fındık ve badem: Yüksek antioksidan özellikli olup omega 3 kaynağıdırlar. Tıpkı vakitte yüksek ölçüde E vitamini, magnezyum ve posa içeren sert kabuklu meyveler haftada en az 3-4 sefer 3-4 ceviz, 8-10 fındık yahut 8-10 badem olarak tüketilmelidir.

Çikolata: Günde 2-3 kesim bitter çikolata tüketmek kolesterolü değerli ölçüde düşürerek kalp krizi riskini azaltır.

Yeşil çay: Antioksidan özelliği nedeniyle kanser hastalığına karşı gözetici olduğu vurgulanan yeşil çay tıpkı vakitte kalp rahatsızlıklarından da kollayıcıdır.

Üzüm ve üzüm çekirdeği: Kırmızı ve siyah üzüm içerdiği polifenoller sayesinde yüksek antioksidan tesire sahiptirler. Taze üzüm çekirdeğinde bulunan proantosiyanidin denilen husus de kalp sıhhatini korur. Ayrıyeten üzüm E ve C vitaminlerinden varlıklı olması nedeniyle kalp sıhhatini bozucu hür radikallerin de aktifliğini yok eder.

Kuru erik: Antioksidan içeriği en fazla olan besinlerden biri olmasının yanı sıra lifli yapısı sayesinde kalp sıhhatini korur.

Elma: Çözünebilen pektin lifleri sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Sarmısak: Damar içinde pıhtılaşmayı önleyici ve kan basıncını düşürücü tesiri nedeniyle kalp hastalıkları riskini azaltır.

Zeytinyağı: Oleik asit sayesinde kan kolesterol seviyesini düşürerek kan basıncını düzenleyen zeytinyağı kalp ve damar sıhhati açısından son derece yararlıdır.

Yulaf, çavdar, tam buğday eserleri: Protein, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko içerirler. Ayrıyeten B ve E vitamini içeriklerinden ötürü kalp sıhhatine kıymetli katkıları vardır.

Karpuz ve domates: Likopen dediğimiz antioksidan özellikli bileşeni yüksek oranda içermesi nedeniyle kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı vurgulanmaktadır.

Soya: Yapılan çalışmalar çinko, fosfor, demir, magnezyum, B1 vitamini ve protein içeren soyanın kalp hastalığı oluşum riskini azalttığına işaret etmektedir.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, E vitamini, potasyum ve omega 3 içermesinden ötürü kalp hastalıklarına karşı kollayıcı tesiri bulunmaktadır. Hergün 1 yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilir.

Havuç: İçerdiği fenolik bileşikler nedeniyle kalpte oluşan enfeksiyon belirtilerini en aza indirir.

Başa dön tuşu