MASADAN TUZLUĞU KALDIRIN

Besinlerin içinde bulunan tuz bedendeki sıvı istikrarının sağlanmasında değerli bir yere sahiptir. Kan basıncının düzenlenmesini ve sıvı istikrarını sağlar Birebir vakitte antiseptik özelliği olan tuz, çeşitli besinlerin saklanmasında, esirgeyici olarak kullanılır. Fakat çok ölçüde tüketildiğinde birçok sıhhat sorununa neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar çok tuzlu besinlerle beslenmenin beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları riskini artırdığını gösteriyor.

Ülkemizde yapılan çalışmalarda tuz tüketimimizin Dünya Sıhhat Örgütü’ nün önerdiği bedelin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Dünya Sıhhat Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve birtakım kanser çeşitlerinden korunmak ve kemik sıhhatini olumsuz etkilememek emeliyle günlük olarak tüketilmesi gereken tuz ölçüsünü günde 5 gram olarak önermektedir.

2008’de Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışmasına’’ nazaran tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir.

Aşırı tuz tüketimi birçok kronik hastalığın temelini oluşturmaktadır. Yüksek kan basıncı ülkemizde ölümlerin en değerli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Çok tuz tüketiminin idrardaki kalsiyum ölçüsünü artırmasından ötürü kemiklerde kalsiyum kaybı görülür, kemiklerde kırılma riskinin artmasına ve kemik erimesine (osteoporoz) yol açar. Ayrıyeten çok tuz tüketiminin mide kanseri, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından alakalı olduğu belirlenmiştir.

Yetişkinlerde günlük tuz tüketiminin azaltılması, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, kalp-damar hastalıkları, inme ve kalp krizi risklerini azaltır. Tuz bağırsakların çalışmasındaki aktifliği azalttığından vitamin yetersizliği ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir

Tuz tüketimini azaltmak için;

  • Satın alınan eserlerin etiketleri kesinlikle okunmalı, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmelidir.
  • Yemeklerin lezzetini artırmak için tuz yerine baharatlardan faydalanılmalı.
  • Maden sularının sodyum içerikleri yüksektir bu yüzden maden suyu tüketilmeden evvel sodyum içeriğine bakılmalı sodyum içeriği düşük olan tercih edilmeli.
  • Turşu, konserveler, ketçap ve hazır sosların tuz içeriği çok fazladır. Bu besinler fazla tüketilmemelidir.
  • Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.
  • Daima taze ve tuzsuz besinler tercih edilmelidir.
  • Sofraya tuzluk konulmamalı.
Başa dön tuşu