Kalsiyum Tüketimi ve Kilo Kontrolü

Enerji istikrarının kurulmasında yaş, cinsiyet, ömür alışkanlıkları, kronik rahatsızlıklar, hormonal, sinirsel sistemler, beslenme ve fizikî aktivite sıklığı üzere bir sürü faktör var. Birçok yetişkin insan güç alımı ile harcama ortasında istikrar kurarak vücut tartısını muhakkak bir seviyede tutmaktadır. Ancak bu istikrarın bozulması vücut tartısının değişmesiyle sonuçlanır. Gelişmiş ülkelerde olduğu üzere ülkemizde de yetişkin nüfusu oluşturan bayanların yaklaşık % 65’inde, erkeklerin %39’unda hafif ve orta derecede şişmanlık sorunu bulunmaktadır.

Alınan gücün yanı sıra kimi besin öğelerinin de obezite ile bağı olduğu bilinmektedir. Bu hususta son yıllarda üzerinde en ağır olarak durulan besin öğelerinden birisi de kalsiyumdur. Kalsiyumun birinci fonksiyonu kemik ve dişlerin gelişimi ve sıhhatinin korunmasıdır. Kalsiyum, ayrıyeten hudut iletimi ve kalp atımının kontrolü için de gereklidir.

Vücutta en çok bulunan mineral

Vücutta en çok bulunan mineral kalsiyumdur ve kalsiyumun yaklaşık yüzde 99’u kemiklerdedir. Kalsiyum, kemiğe özünü veren ve dayanıklılık kazandıran bileşendir ve kalan kalsiyum kanda ve hücre içindeki ve dışındaki sıvılarla çözülür. Bu çözülmüş kalsiyum, hudut mesajlarının yönetim eder, kalp atışınızı düzenler ve öteki tüm hücre işlevlerini denetim eder. Kalsiyumun temel faaliyeti kemiklerle ilgili olmakla birlikte sıhhatin korunmasında da aktiftir.

Kalsiyum Oranı Yüksek Olan Gıdalar

Süt ve süt eserlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir…) sonra sırasıyla en çok kalsiyum içeren besinler koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve kurubaklagillerdir.

Çalışmalar diyor ki…

  • Kalsiyum alımı ile BKİ ortasında negatif münasebet olduğunu saptayan çalışmalar olmasına rağmen, Murakami ve arkadaşları yaşları 18-20 olan, 1905 Japon bayan diyetetik öğrencisi üzerinde yaptıkları çalışmada, kalsiyum alımı ve BKİ ortasında rastgele bir ilgi olmadığını belirlemişlerdir. Bu nedenle husus ile ilgili daha fazla çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.

  • Yapılan bir öbür çalışmada yüksek kalsiyum içeriğine sahip düşük kalori diyeti uygulayan obez deney hayvanlarında, düşük kalsiyum içeriğine sahip düşük kalori diyeti uygulananlara oranla tartı kaybının 2 katı kadar daha fazla olduğu saptanmıştır. Ayrıyeten bu tesirin kalsiyumun süt eserlerinden sağlanmasıyla daha da belirginleştiği eklenmiştir.

  • Çalışmalar incelendiğinde uygulanan sağlıklı tartı denetim programlarının muvaffakiyetinde kalsiyumla birlikte tüm besin bileşenlerinin değerli tesiri olduğu görülmektedir. Birçok çalışmada direk olarak diyette artan kalsiyum ölçüsünden kaynaklanan bir tartı kaybından çok, güç pahası kısıtlanmış sağlıklı bir diyetin tartı kaybında, kâfi kalsiyum ile birlikte tesirli olduğundan kelam edilebilir.

Kolon kanseri: Son yirmi yılda yapılan farklı tip ve büyüklükte araştırmalar, süt ve kalsiyum dayanaklarından kalsiyum alımının artmasının kolon kanserine karşı orta seviyede bir muhafaza sağladığını gösterdi.

Kan basıncı: Kalsiyumdan yana güçlü bir beslenme ya da kalsiyum dayanağı almak kan basıncını düşürebilir. Kâfi kalsiyum almak yaşın ilerlemesiyle kan basıncında ortaya çıkma eğiliminde olan kademeli artışı engellemeye de yardımcı olabilir.

Kilo kaybı: beşerler üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar süt eserleri tüketimiyle kilo kaybı ortasında bir temas kuruyor doğal kalori alımı da azaltılıyorsa.

 

Fazla Kalsiyum Ziyanlı mı?

Böbrek taşı: Fazla kalsiyumun böbrek taşı oluşumuna katkısı şimdi belirlenmemiştir lakin kimi araştırmalar kalsiyum ve D vitamini desteği kullananların böbrek taşı riskini arttırdığını göstermektedir. Bilhassa az su ve fazla kalsiyum tüketimi bireylerde riski yükseltmektedir.

İlaçlarla etkileşimi: Fazla kalsiyum, antibiyotikler, tiroid ilaçları, osteoporoz ilaçları ile etkileşime girebilirler. Sistemli ilaç kullanıyorsanız kalsiyum desteği almadan evvel hekiminize kesinlikle başvurmalısınız. Ayrıyeten kalsiyumun fazla alımı demir, çinko, magnezyum ve fosfor üzere minerallerin emilimine de olumsuz tesir eder.

 

Kalsiyum Eksikliği Nelere Yol Açıyor?

Vucütta kalsiyum eksikliğini belirlemek kısmen kolaydır. Şayet sık sık kaslarınıza ani kramp girip ağrı oluşuyorsa, kan basıncının yükselmesi, kalp çarpıntıları oluşuyorsa, dişlerin çabuk çürümesi, diş eti rahatsızlıkları oluşuyorsa ve hipertansiyon üzere belirtiler kalsiyumun eksik olduğunu gösterebilir.

Diğer vitamin ve mineraller üzere sağlıklı hayatın yapı taşı olan kalsiyum minerali sistemli olarak kalsiyum içeren besinler aracılığı ile alınmalıdır. Böylelikle bedenimizi muhtemel rahatsızlıklardan korumuş oluruz. Kalsiyum fazlalığı da bedene ziyan verdiğinden kalsiyum tüketimi çoka kaçmamalı, bilhassa kalsiyum desteğine dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu