Yılın Meyvesi: Ananas

Ananas, tropikal iklim jenerasyonunun meyvelerinden biridir.İlk sefer Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen ananas bilhassa Kosta Rica, Honduras, Fildişi Kıyısı, Gana, Tayland ve Malezya üzere ülkelerde yetiştirilmektedir. Ananas geniş ve silindirik yüzeyli, pürüzlü, kahverengi-sarı karışımı bir renk taşıyan bol lifli tropik bir meyve. Meyve olarak yenilebilir, suyu çıkartılarak kokteyllerde kullanılabilir. Meyve yahut zerzevat olarak ya da salata materyali olarak tercih edilebilir.

Taze ananas bromelin enzimini içerir. Bromelin protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzimdir. Birinci sefer 1957 yılında tanımlanmış ve birçok araştırmaya bahis olmuştur. Kükürtlü bileşikleri içeren bromelin enzimi protein sindirimine yardımcı olur ve bu sebeple doğal yollarla etin yumuşatılması sürecinde kullanılır.

Deneysel çalışmalarda kanser önleyici tesirlerine rastlanmıştır. Ananas Ferulic asitin yeterli bir kaynağıdır ve kanser oluşumuna neden olan unsurları önlemeye yardımcı olur. Klinik çalışmalarında ise şişkinliğin ve ödemin görüldüğü sinüzit, boğaz ağrısı, kireçlenme ve gut üzere iltihabi durumlarda iltihap önleyici tesir göstererek şişkinliğin azalmasına yardımcı olabileceği saptanmıştır.
Ananasın tek başına öğün ortalarında sap kısmının ve gövdesinin tüketilmesiyle bromelin enziminin iltihap ve ödem önleyici tesiri azamî seviyede artırılabilir.Vücutta inflamasyonu ve güzelleşme mühletini kısaltır. Ananasın ,vücut hasarı manasına gelen inflamasyon üzerinde bromelin enzimlerinin bilhassa şişmede tesirli olan prostoglandinleri bloke etme özelliğine sahip olmaları tesirlidir. Bu enzimler bilhassa romatiod artirittin tedavisine önemli faydalar sağlamakta, yaralanmalar, diyabetik ülser ve çeşitli cerrahi operasyonla sonucu oluşan doku hasarı tedavisinde, tamirinde kullanılabilmektedirler.

Bromelinin anti-inflamatuvar özelliği kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi geçirme ve inme riskini azaltıyor. Ananas plakların damar çeperlerine yapışmasını önleyebilir. Ananas enzimleri bilhassa anjin geçirmiş hastalarda olduğu üzere daralmış kan damarlarında bu eğilimi azaltarak, sirkülasyonu düzenlemektedirler.

Ananas besinlerle az ölçüde alınan manganezin de varlıklı bir kaynağıdır. Manganez enzimlerin aktifliğinin görülebilmesi ve antioksidan özelliğin daha verimli olabilmesi için değerlidir.
Ananas manganezin yanı sıra yeterli derecede B1 vitamini içerir. B1 vitamini enzimatik tepkilerde tamamlayıcı ve güç üretiminde yardımcıdır.

Diyetlerimizde sıklıkla kullandığımız ananası doğal haliyle tüketmek de yarar vardır. Ticari olarak üretilmiş suplementler ile ilgili kâfi çalışma yoktur.Renkli ve doğal beslenmek, sofranızı çeşitlendirmek temeldir. Ananas sıhhatinize , hayatınıza renk katsın…

Başa dön tuşu