Kan Gruplarına Göre Nasıl Beslenmeliyiz?

Kan kümesi diyetine ait birçok yayın incelendiğinde ve diyetin yorumunu yapacak olursak, çıkış noktasının mantıklı olmasına karşın birçok noktada yetersiz ve dayanaksız kaldığını söyleyebiliriz. Bireye has beslenme modellerini ele almamız gerektiğini bilen ve vurgulayan biz diyetisyenler için farklı bir yaklaşıma da neden olabilir.Ayrıca kitaplarda yazılan birçok besin ülkemizdeki insanların pek içli dışlı olmadığı besinler olarak göze çarpmaktadır. Öbür bir olumsuzluk ise kitaplardaki diyetlerin çok ağır oluşudur. Bu nedenle uygulamaya geçirmek isteyen beşerler için karmaşık olabilecektir. Uygulama açısından düşünüldüğünde ve etrafımdaki birtakım insanların beslenme tertibini sorguladığımda emsal durumları gördüğüm üzere, bunun aksi tarafta durumlarla da karşılaştımıızı tabir etmek isterim..

Kan kümesi diyetinin son vakitlerde hastalıklarla ve beslenmeyle bağlantısı araştırılsa da somut bulguların elde edilemediğini tekrar vurgulamak isterim. Husus ile ilgili bilgiler araştırldığında, başlangıçta bütün beşerler sıfırdır. Sıfır kümesi en eski kandır. M.Ö. 100.000-300.000 yıllık bir tarihi vardır.

Sonra et obur insan ziraata geçiyor. Uzun müddet sıcak bölgelerde ziraatla uğraşmaya başlayınca özellikle Mezopotamya’da bu kan kümesi mutasyona uğruyor ve A kümesi kan ortaya çıkıyor. A kümesinin var oluşu M.Ö. 25.000-15.000 yıla kadar inmektedir.

B kümesi ise, M.Ö. 15.000-10.000’li yıllarda Doğu Afrika’dan kuzeye giden ve soğukta yaşayan, et yemeye devam eden insanlarda oluşmuştur. Birinci olarak Himalayalarda görülmüş daha sonra muhtemelen Moğollar vasıtasıyla da Kafkaslara getirilmiştir.

A ve B kan kümelerinin kaynaşmasıyla da AB kan kümesi ortaya çıkar ki bu kümenin ortaya çıkışı M.S. 900 yıllarından itibaren başlar. En yeni kan kümesi olan AB kümesine dünyadaki insanların lakin yüzde beşi dahildir. Hasebiyle bunlar mutasyonlar sonucunda ortaya çıkmış kan kümeleridir. Kendisine has kimliği vardır.”

Bugünkü çağdaş manada hangi besinin hangi kan kümesine yararlı yahut ziyanlı olduğuyla ilgili birinci çalışmaları 1950’li yılarda James D’adamo’nun Amerika’da yaptığı belirtilmektedir.

“D’adamo, muhakkak hastaları üzerinde yapmış olduğu çalışmalarında tıpkı ilaç ve tıpkı perhizi verdiği hastalarının bir kısmının çok hızlı güzelleştiklerini, bir kısmının kötüleştiklerini görüyor. Bunların ilaçlara reaksiyon vermediğini gözlemliyor. Yahut tıpkı yemekler veriliyor fakat o yemeğe bir kadro hastalar farklı reaksiyon veriyorlar. Bunun üzerine yemekleri, yedikleri besinleri incelemeye başlıyor. Bakıyor ki yenildiğinde kan kümelerinde ağdalaşmalara sebebiyet veren besinler var. Bu besinlerde özellikle proteinlerde bulunan ve lektin denilen bir yağ çeşidi var ki bu yağ çeşidi kan kümemize nazaran sıhhatimizi olumlu yahut olumsuz tarafta etkiliyor.”

Sağlıklı bir beslenme için her şeyden evvel şuurlu olmak gerektiğini akıldan çıkarmadan birey, kendisine yararlı olan besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Kan kümelerinin her birinin kendine özel bir yapısı vardır. Bu özel yapıya uygun lektinler kanın akışkanlığını artırır, uygun olmayan lektinler ise kanın akışkanlığını yavaşlatır. Ziyanlı lektinler kan yoluyla taşınarak damar ve öbür organlara ziyan verir bu da hastalıklara davetiye çıkarır.

0 KAN KÜMESİ DİYET ÖZELLİKLERİ

Avcı kan kümesi olarak isimlendirilir. Nedeni sindirim sistemlerinin en eski insanlara nazaran çalışmasıdır. Bu nedenle bu kümenin başarısı yağsız, kimyasaldan arınmış et ve kümes hayvanlarıyla balık tüketmesine bağlıdır. Süt eserleri ve tahıllar bu kümeye önerilmez. Buğday glüteni, mısır, kurufasulye, mercimek üzere besinler kilo almaya yardımcı besinler olurken, deniz yosunu, deniz eserleri ve iyotlu tuz (genelde tiroit hormonu bozuklukları yaşadıkları için), karaciğer kilo vermeye yardımcıdır.

Pastırma/jambon dışında her türlü eti yağsız tüketebilirler. Deniz eserleri ülkü besinlerdir. Sütürünleri bu kan kümesi için uzak durulması gereken besinlerdendir. Çok az ölçülerde tüketimi temel olmalıdır. Simit ve her türlü ekmek uzak durulması gereken yiyeceklerdir. Zeytinyağı ve ketentohumu yağı az ölçüde tüketimi ülküdür. Kepekli çavdarlı ekmekler daha uygundur. Mantar,patates, mısır, karnabahar, siyah zeytin üzere besinler uzak durulması gereken besinlerdendir.Yüksek asitliği olan armut, portakal, mandalina, kivi ve böğürtlen ve kavun yenmemesi gereken meyvelerdendir. Muz, mango, kiraz, erik ve incir yararlı meyveler kümesine girer. Her türlü sostanuzak durulmalıdır. İçecek olarak en uygunu maden suyu ve yeşil çaylardır. Bu kan kümesinde B-Kvitamini, kalsiyum, iyot, manganez alımına dikkat edilmelidir. Bunların eksikliği besbelli rahatsızlıklarayol açar. Bu kan kümesine sahip insanların ferdî özelliklerine bakılırsa güç, direnç, özgüven, cüret,sezgi, doğuştan optimistlik üzere özellikler gösterir. Liderlik vasıfları ön plandadır.

A KÜMESİ DİYET ÖZELLİKLERİ

Çiftçi kan kümesi olarak isimlendirilirler. Hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Bu nedenle vejetaryen beslenme sistemi yararlıdır. Epeyce hassas bir bünyeye sahip oldukları için büsbütün saf ve doğal besinler tüketmeye çalışmalıdırlar. Et ve süt eserleri süratle kilo aldırırken; soyalı yiyecekler,sebzeler kilo vermede yardımcı olacaktır. Eti büsbütün menülerinden çıkarmalıdırlar. Çok azmiktarlarda deniz eserleri tüketilebilir. Yeniden süt eserleri de hayvansal olduğu için çok az ölçülerde fermente edilmiş olarak tüketilmelidir. Mukus üretimi az olan bu kümede buğdaylı besin tüketimioldukça az olmalıdır. Protein alımı, et eserleri tüketiminin az olmasıyla çok aza indirgenen bu grup
makarna ve tahıllarla protein alımını arttırmalıdır. Sebzeler A kümesinin tüketimi için çok kıymetlidir.Lahana, biber, domates, patlıcan üzere her türlü zerzevat ve mantar dışındakiler tüketilebilir. Muz , mandalina, kavun dışındaki meyveler tüketilmelidir. Kahve ve yeşil çay ülkü içeceklerdendir. B-C-E vitaminleri kalsiyum, demir, çinko, selenyum, krom alımlarına bilhassa dikkat edilmelidir. Bunların eksikliğinde görülen bozukluklar daha barizdir. Ferdî özelliklerine bakılırsa dürüst, mazbut,yasalara saygılı, denetimli insanlardır. Telaşlarını birçok vakit gizlerken çabucak parlama özelliğine sahiptirler. Hitler’in bu kan kümesinden olduğu bilinmektedir.

B KÜMESİ DİYET ÖZELLİKLERİ

Göçebe kan kümesi olarak isimlendirilirler. Bağışıklık ve sindirim sistemleri güçlüdür, esnek birbeslenme tertibine sahiptirler. En çok kalp hastalıkları ve kansere yakalanan kümedir. Fakat birçok hastalığın tesirinden kurtulabilen ve kan kümeleri içerisinde en fazla ömür ortalamasına sahip olankan kümesidir. Mısır, mercimek, buğday kilo almasına direkt tesir ederken, yeşil zerzevat, et, karaciğer, süt eserleri kan kümelerine inat kilo vermelerinde yardımcıdır. Kırmızı et tüketimi çok yararlıdır.Buna rağmen beyaz et tüketiminden uzak durmalıdırlar. Süt eserlerinin tadını çıkarabilen tek kümedir. Nedeni bu kümenin şekerinin süt eserlerinin şekeriyle emsal olmasıdır. Pirinç, yulaf ve kepekliürünler in tüketimi ülküdür. Buğday, mısır ve çavdar ekmeği dışındaki ekmeklerin tüketimi önerilir. Enginar, domates, mısır dışındaki sebzeler tüketilmelidir. Avokado, hurma, nar, kavun dışındakimeyveler tüketilmelidir. Yeşil çay bu küme için en ülkü içecektir. Magnezyum, B vit. Eksikliği en çok görülen eksiklikler olduğundan bu eksikliklere dikkat edilmelidir. Ferdî özelliklerine bakılırsa esnek,yaratıcı, hastalıklara sağlam, uyumlu ve çalışkandırlar. Bir öteki isim olarak istikrar kan kümesi olarak isimlendirilir.

AB KÜMESİ DİYET ÖZELLİKLERİ

Gizemli kan kümesi olarak isimlendirilir. Hakikaten öteki kan kümelerinin bileşkesi olarak ortayaçıkmasıyla birçok özelliği üzerinde taşır, bariz sınıflandırması yoktur. Dünyada RH faktörükatılmadan en az bulunan kan kümesidir. Kırmızı et, barbunya, mısır kilo almasına neden olurken,; tofu, deniz eserleri, süt eserleri, yeşil sebzeler kilo vermeye yardımcı yiyeceklerdir. Hindi eti dışındaet tüketimi istenmemektedir. Çok çeşitli deniz eserleri tüketebilirler. Levrek, mezgit, alabalık gibibalıklardan uzak durmalıdır. Süt eserleri tüketiminde B kümesiyle misal özellikler taşır. Yulaf, çavdar,esmer pirinç ekmeği tüketilmesi ülkü; mısır unu, mısır gevreği, karabuğday eserleri tüketimi uygun olmayan tahıl ve ekmek kümesine girmektedir. Biber, mısır, turşular, enginar dışındaki sebzelerin tüketimi ülküdür. Muz, avokado, mango, ayva, nar dışındaki meyveler ülküdür. Yeşil çay bu grupiçinde en uygun içecektir. C vitamini, çinko, selenyum eksikliği hastalıkları ön plandadır. Bunedenle bu vitamin minerallerin alımlarına dikkat edilmelidir. Şahsî özelliklerine bakıldığında maneviyatına düşkün, kin tutmayan, tüm durumlara adapte olabilen, titiz, uyumlu insanlardır olduğu bildirilmiştir.

Başa dön tuşu