Kanser Riskini Artıran Gıdalar

İnsanlar kanserin büsbütün genetik olduğunu düşünüyor ve son periyotta süratle artan kanser olaylarından kaçışın olmadığı hissine kapılıyor. Halbuki birden fazla kanser tipi üzerinde yapılan araştırmalara nazaran bir bireyde kanser görülmesinde genlerin tesiri %5 iken, %35’i beslenme ile bağlantılı. Üstelik kanser hastalarının %30’u sigara üzere makûs alışkanlıklara sahipken, %30’luk kesimde kanser görülme sebebi ise bakteriyal-viral enfeksiyonlara bağlı, radyasyona, mesleksel deformasyonlara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Beslenmenin kanser üzerinde epeyce yüksek tesire sahip olmasından ötürü kimi yiyecek cinslerini tüketmemek, tüketilirse en az seviyeye indirmek çok kıymetli. Pekala ya hangi besinler kanser riskini artırıyor?

İşlenmiş Gıdalar

Salam, sucuk, sosis üzere ısıl sürece maruz bırakılan et eserlerinin içeriğine eklenen nitrit-nitrat üzere koruyucular, kırmızı etin yapısında bulunan heme kümesi demir kanser riskini artırır. Ayrıyeten kırmızı et eserlerini kömürleşene kadar pişirme, mühürleme, çiğ halde tüketme barsaklarda harabiyete sebep olacağından bilhassa kolon kanserine yakalanma ihtimalinizi artırır.

Gıdaları yüksek sıcaklıklara kadar pişirmek, bilhassa et eserlerinde, besinler üzerinde kimyasal oluşmasına sebep olur. Oluşan kimyasal yapılar bedende ve organlarda tahribata sebep olur. Et eserlerini pişirirken direkt ısıya maruz kalmayacağı biçimde pişirmeye, daha sağlıklı prosedürlere başvurmaya çalışın. Haşlanmış, ızgara yahut fırında pişirme formülü en sağlıklı pişirme prosedürüdür.

Yemeğin Tadına Bakmadan Tuz İlavesi

Fazla ölçüde tuz içeren besinler mide astarına ve yemek borusuna ziyan vereceğinden kanser riskini artırır. Ayrıyeten yapılan araştırmalara nazaran fazla ölçüde tuz kullanımı H.pylori bakterisinin çoğalmasına ortam sağladığından mide için epeyce riskli. Turşu, şalgam, tuzlu zeytin, salamura besinler tüketmeyi çok seviyorsanız kesinlikle sonlandırmaya gidin. Tedbir gayeli bu besinlerle birlikte bol ölçüde su için.

Paketli Ürünler

Doğallıktan ne kadar uzaklaşırsanız bir o kadar risk altındasınız demektir. Plastik kaplarda, naylon poşetlerde, içerisinde katkı hususları, kollayıcı hususlar bulunan besinleri tüketmekten kaçının. Güvendiğiniz marketlerden alışveriş yapmaya, besin etiketi okumaya, özcesi tükettiğiniz her besin hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Meskeninizde içtiğiniz suyu dahi cam şişelerde içmeye ihtimam gösterin. Sağlıklı kaplarda yemeklerinizin pişmesine ayrıyeten dikkat edin. 

 

Başa dön tuşu