KARACİĞERİ ARINDIRAN KALP

Vücudumuzun en büyük ve metabolik olayların gerçekleşmesinde en tesirli organı olan karaciğer, sıhhatimiz için hayli kıymetlidir. Bu nedenle karaciğer sıhhatimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Karaciğerin kendini yenileyebilme yani rejenerasyon özelliği vardır. Bu yenilenmenin gerçekleşebilmesi için beslenmemizde de birtakım değişiklikler yapmak gerekir. Bu değişikliklerden biri ise hastalığa mahsus işlevsel besinlerden faydalanmaktır.

Karaciğer sıhhati için mevsimin bize sunduğu işlevsel besin ise enginardır. İlaçların gerekli gereksiz tüketildiği bu günlerden farklı olarak eski vakitlerde yaşamış olan beşerler tarafından tedavi için ilaç yerine enginar kullanılırdı. Akdeniz kökenli bahar aylarının habercisi olan enginar Asteraceae familyasındandır. Ve bilimsel ismi Cyanara scolymustur. Tabiat bizlere enginarı katmanlar halinde sunmuştur, ortasında tüylü olan bir doku vardır ve olgunlaştığı takdirde bu doku çiçeğe döner. Bu dokunun içinde de *enginarın kalbi* vardır. Bizlerin tükettiği asıl kısım ise enginarın kalbidir. Yapraklarının da uygun bir pişirme usulüyle tüketimi mümkündür. Tercihe bağlı olarak dışta bulunan yapraklar çiğ olarak da tüketilebilir.

→Doymuş yağ oranı çok düşük olup kolesterol içermemektedir.

→Kan kolesterolünün istikrarda tutulmasında tesirlidir.

→1 orta uzunluk enginar yaklaşık olarak 60 kalori içerir.

→ Antioksidan olan C vitaminini içerir. Bedenimizin hür radikallere karşı savunma sistemini güçlendirir.

→Enginarın posa içeriği yüksektir. Konstipasyon (kabızlık) sorunu yaşayan bireyler için kıymetli bir besindir.

→ Enginar demiri (Fe) yüksek oranda içerir. Bitkisel demir kaynağı olan enginarın C vitamini ile tüketilmesi biyoyararlılığını arttıracaktır.

→Fosfor, niasin (B1 vitamini) , B6 vitaminini yüksek oranda içerir.

→İnülin formunda karbonhidrat içermektedir. Ve enginar taze olduğu takdirde inülin tesirini göstererek şeker hastalarında kan şekerini dengeleyici rol oynar.

→İçeriğinde bulunan *CİARİN* unsuru sayesinde karaciğer, safra kesesi ve böbreklerimize yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Safra salgılanmasını arttırarak hazımsızlık ve öteki sindirim şikâyetlerinin azalmasına tesir eder.

→İçeriğinde bulunan *LUTEOLİN* hususu bizleri berbat kolesterol dediğimiz LDL’den müdafaada büyük ehemmiyet taşır.

→Karaciğerin detoksifikasyon fonksiyonunun olduğu bilinmektedir, bedenimizi toksinlerden korumaktadır. Karaciğerin rejenerasyon (kendi kendini yenileme) özelliği vardır. Fakat bu özelliği için birtakım besinlere gereksinim duymaktadır. Bu besinlerden biri ise karaciğerimizi korumakta olan enginardır. Yani enginar bedenimizin toksinlerden korunması için kıymetli bir yer taşımaktadır.

→Yapılan bir çalışmaya nazaran irrıtable barsak sendromu (IBS) olarak bilinen karında şişlik, ağrı ve dışkılama sıklığında değişikliklere neden olan kronik hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir.

→Böbreklerimizin üre konsantrasyonunu arttırır ve diüretik (idrar artışı) tesir yapar.

KARACİĞERİMİZİ YENİLEYEN ENGİNARI TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDELİM??

Karaciğerimiz detoksifikasyon fonksiyonunun yanında protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin metabolizmasında da vazifelidir. Fazla şeker karaciğerimizin hakikat formda çalışmasını zorlaştırır, karaciğerimizi yorar ve fonksiyonunu bozabilir. Bu nedenle enginarı pişirirken şeker eklememeye dikkat edilmelidir. Şeker oranına dikkat edildiği üzere yağ oranına da dikkat edilmelidir. Her enginar için en fazla 1YK (yemek kaşığı) zeytinyağı tüketilebilir. Zeytinyağı ile tüketilmesiyle içerisinde bulunan yağda eriyen vitaminlerden de faydalanılmış olunacaktır. Zeytinyağı yüksek oranda tekli doymamış yağ asidi içeren bir yağ çeşididir ve sıhhatimiz için en yararlı yağlardan biridir. Bu nedenle yağın yararını ziyana dönüştürmemek için yemek yapılırken yağın yakılmamasına da dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu