Kadınlarda Yaş Gruplarına Göre Beslenme

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Sinem Kaya 8 Mart Dünya Bayanlar Gününe özel bayanlara hangi yaşta nasıl beslenmeleri gerektiğine dair tekliflerde bulunuyor.

Sağlıklı beslenme; ömrün her periyodunda sıhhatin korunması, geliştirilmesi ve kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir. Beslenme konusunda bilgi kirliliğinin ağır olduğu günümüzde, kâfi ve istikrarlı beslenme konusunda gerçek bilgileri veren, bilimsel delillere dayalı olarak tekliflerde bulunan bir kaynağın olması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Beslenme, açlık hissini bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği besinleri yemek içmek değildir. Beslenme, sıhhati korumak ve ömür kalitesini yükseltmek için bedenin ihtiyacı olan besin ögelerini kâfi ölçülerde ve uygun vakitlerde almak için şuurlu yapılması gereken bir harekettir. Bu aksiyon ömür döngüsünün her basamağında sağlanmalıdır.

“Yetişkin bir bireyin günlük besin alımını birçok faktör etkilemektedir. Bu faktörler ortasında; cinsiyet, yaş, fizikî aktivitesi, sıhhat sorunu olup olmaması sayılabilir. Günlük güç alımı yaş ile birlikte her 10 yılda yaklaşık %2 azalır. Bunu göz önünde bulundurarak günlük besin alımınızı denetim altında tutmak gerekmektedir.”

Yaş kümelerine nazaran kısaca özetleyecek olursak:

20’li yaşlarda sağlıklı beslenme kuralları Artık ergenlik çağında değilsiniz, o yüzden yeme içme alışkanlıklarınıza daha çok dikkat etme vakti geldi. Günde en az 85 gr tam tahıllı besin yemeyi hedefleyin. Yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç, hepsi lif açısından zengindir ve tip 2 diyabet riskinizi azaltır. Çokça meyve ve zerzevat yiyin ve sağlıklı beslenin.

30’lu yaşlarda sağlıklı beslenme kuralları 30’lu yaşlarda şekerli yiyecekleri ve kalorisi yüksek, besin pahası düşük içecekleri sonlandırın. Çok fazla şeker tüketimi kan şekeri seviyelerinizi süratle yükseltip alçaltabilir.

40’lı yaşlarda sağlıklı beslenme kuralları Süt içiyor musunuz? Günde üç bardak yağsız yahut az yağlı süt eseri tüketin. Süt, yoğurt yahut krem peynir olabilir. Ya da kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olacak, sizi faal tutacak kalsiyum ve güçlendirilmiş D vitamini içeren öbür süt eserleri tüketin.

50’li yaşlarda sağlıklı beslenme kuralları Canınız bir şey atıştırmak mı istedi? Cips yahut kurabiye yerine kuruyemiş yiyin. Günde 7 gr kuruyemiş yaklaşık 4 badem- yemek yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskinizi düşürecektir. Meyve ve zerzevat de atıştırabilirsiniz.

60 ve üstü yaşlarda sağlıklı beslenme kuralları Yaşlandıkça uygun beslenme daha fazla kıymet kazanır. İşlenmiş besinleri, yüksek yağ ve/veya şeker içerenleri sonlandırın. Yağsız et ve proteinler de dahil, çok çeşitli besinler yemeyi hedefleyin. Yetişkin bayanlar günde yaklaşık 48 gr protein almalıdır.

Başa dön tuşu