Ketojenik Diyet ve Besin Alımının Kontrolü

Açlık ve tokluk beden tartısının düzenlenmesinde iki değerli sistemdir. Şahıslar kendi iradeleriyle besin alımını dengeleseler bile, merkezi hudut sisteminde besin alımını ve güç harcanışını düzenleyen sistemler vardır. Beynin açlık/tokluk merkezlerinin faaliyeti besin öğeleri, hormonlar ve öteki sinyal molekülleri tarafından etkilenmektedirler.

Keton cisimcikleri, açlık durumunda yahut karbonhidrat yetersizliğinde majör güç kaynağıdır ve besin alımının denetiminde rol oynayabilmektedirler.

Ketozis‘in kesin düzeneği tam olarak anlaşılmış olmamasına karşın ketojenik diyetlerin gösterdiği olumlu tesir kilo kaybı için son yıllarda tanınan hale gelmiştir.

Ketozis‘in iştah sinyallerini kesici tesirleri ile tokluk hissini arttırma ve yeme davranışını azaltma tesirleri araştırılmaya devam etmektedir. Ketojenik diyetler ile açlığın azalması fenomenine dair bilgiler bilinmekte, lakin altında yatan düzenekler şimdi net değildir.

Kilo kaybı için aktifliği olsa da, orta – uzunlukta diyet süresindeki aktifliği beslenme uzmanları tarafından rastgele bir besin öğesi yetersizliğine yol açmayacak biçimde yönetilmeli ve uzun periyodik uygulamalarının yetersizliklere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ketojenik diyet; günlük olarak meydana gelen patolojik, ama fizyolojik olmayan bir ketoz durumuna neden olur. Bu durum diyabetik ketoasidozla karıştırılmamalıdır. Bu fizyolojik ketozis durumuna, açlıkta yahut bir ölçüde azaltılmış (günde 20 gr’ın altında) karbonhidrat diyeti ile ulaşılabilir.

Dolayısıyla ketojenik diyetler karbonhidrat içeriği çok düşük ve hasebiyle kalorisi de epeyce kısıtlı protein ve yağ içeren diyet örüntüleri olarak tanımlayabiliriz.

Bu diyette, kilo kaybı, güç harcamasında kolaylık sağlaması ve iştahı düzenleyen hormon değişikliklerine neden olduğunu kısa periyodik çalışmalarda gösterilmiştir lakin günde 20 gr’ ın altın karbonhidrat tüketimi ile sağlanan beslenme programı bilhassa diyabet, böbrek hastaları başta olmak üzere pek çok rahatsızlık açısından büyük riskler taşımaktadır.

Ketojenik diyetlerin potansiyel faydalı tesirlerine dair sistemlerinin keşfi için daha çok sayıda çalışmalara gereksinim vardır. Sonuç olarak, bu diyet yaklaşımı sadece sağlıklı hiçbir hastalığı olmayan şahısların çok kısa periyodik olarak diyet motivasyonlarını arttırmak yahut kısır döngülerinden çıkarmak ismine farklı bir pencere olabilir. Lakin istikrarlı kilo kaybı ve ülkü kiloyu koruyabilmek için kâfi ve istikrarlı beslenmek ve bunu hayat usulü yapmak, çeşit ancak ölçülü besin tercih etmek en sağlıklı tahlildir.

Başa dön tuşu