NE GEREK VAR ÖLMEYE!

Şifa bulmamızı sağlayan besinlerin yanı sıra kimi bitki çayları da bizleri sıhhate kavuşturuyor. Eski çağlar da şifa bitkisi olarak bilinen ve ‘Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye!’ kelamıyla ünlenen adaçayı hastalıklardan hami gücü ile dikkatleri üzerine çekiyor. Latince ismi ‘Salvia Officinalis’ olan adaçayı birebir vakitte diş otu bitkisi olarak da bilinmektedir. Yaprakları tüylüdür ve beyazımsı bir renktedir bu kısmı çay yapılarak tüketilmektedir. Bitki yaprakların da eterli yağların oluşumuyla çiçeklenme başlamadan mayıs ayı üzere yapraklar toplanır ve süreçlere tabi tutulur. Daha sonra hava almaz kaplarda saklanılarak kullanılabilir. Ayrıyeten kimi et yemeklerinde de doğal tat verici olarak kullanılabilir.

Gelin hastalıklardan kollayıcı gücü ile bilinen adaçayının yararlarını bir de biz inceleyelim;

 • Mide ve bağırsaklarda oluşabilecek olan gaz problemlerinden kollayıcı gaz söktürücüdür. Hazmı kolaylaştırmaktadır. Birebir vakit da mide bulantılarını giderici ve mide spazmına karşı tedavi edici tesiri vardır.

 • İmmün sistemimizi güçlendirici tesir yapmaktadır yani hastalıktan korunma da tesirlidir. Ayrıyeten hastalık sonrası oluşabilecek halsizlik, kas yorgunluğu üzere rahatsızlıkları önleyici tesirlere sahiptir.

 • Kaynamış adaçayın soğutulması ve bu soğumuş çay ile gargara yapılması ile bademcik, boğaz ve dişetinde oluşabilecek iltihapları önleyici ve tedavi edici tesiri vardır. Balgam söktürücü tesir yapar. Ayrıyeten farenjit ve larenjit tedavisinde kullanılabilir.

 • Sinirsel yorgunlukları yatıştırıcı tesiri vardır.

 • Adaçayı iltihap öneyici (antiseptik) olarak misyon yapar. Bedenimizde ki toksinleri bedenden atıcı tesiri vardır.

 • ‘Cineol’ unsurunu içeren adaçayı bu unsur ile öksürüğü kesici tesir göstermektedir.

 • Adaçayı ateş düşürücü olarak tesir yapabilir.

 • Alzheimer hastalığı beyin kimyasalını azaltıcı tesir yaparken adaçayı ise bu kimyasalın azalmadan korunmasını sağlıyor bu sayede hafızayı ve beyni Alzheimer’a neden olan birtakım tesirlerden hami tesir yapıyor. İngiltere’de sağlıklı ve genç yetişkinlerde yapılan bir araştırmada adaçayı hapları içen yetişkinlerin içmeden yaptıkları söz hatırlama testlerine nazaran daha başarılı oldukları görülmüştür. Yani adaçayı beyni ve hafızayı güçlendirici tesiri ile unutkanlık sorunu olan bireyler için çok âlâ bir tahlil olacaktır.

 • Adaçayı aç karnına içildiği takdir de kan şekerini düşürücü olarak tesir yapmaktadır.

 • Bayanların menapoz devirlerinde karşılaşabileceği ateş basması ve çok derece de terleme üzere meseleleri azaltıcı tesir yapmaktadır.

 • Adaçayı soğutulup içildiği takdir de ishali (osmotik diyare) tedavi edecek halde tesir yapacaktır.

 • Soğuk ada çayının bir bez ile yaralara temas ettirilerek tedavi etme prosedürü şahısta rahatlama ve yaralarda düzgünleşme sağlayacaktır.

 • Migren ve baş ağrısı inatçı olan ağrılardandır ve geçmesi çok zordur. İşte size bu ağrı ile baş etme yöntemi! Yeni yapılmış olan sıcak adaçayını bir beze bandırın ve alın bölgenize koyun. Baş ağrınızın azaldığını göreceksiniz!

 • Kurutulmuş olan adaçayının yaprağını ezerek toz haline getirdiğiniz takdir de dişlerinize sürerseniz dişlerinizin daha çok beyazladığını ve güçlendiğini göreceksiniz.

Her şeyin olduğu üzere adaçayının da bu kadar yararı olmasına karşın fazlası ziyandır. Unutmayın ki ilaçla zehir ortasındaki tek fark dozlarıdır. Bu nedenle gün içerisinde 2-3 bardak adaçayından fazla içmemeye ihtimam göstermelisiniz. Tıpkı vakitte gebelerin tüketmeden evvel kesinlikle tabiplerine istişareleri gerekmektedir aksi takdirde düşük olma ihtimali ile karşı karşıya kalınabilir. Emziren annelerde beslenme ve diyet uzmanlarına danışarak tüketmeliler aksi takdirde sütlerinde azalma ile karşı karşıya kalabilirler. Kan basıncını yükseltici tesir yapabilir bu nedenle bireyler adaçayını tüketirken kendilerini takip etmelidirler ve tehlikeli bir durum gördükleri anda tüketimi bırakmalıdırlar. Adaçayını tüketmenin en düzgün prosedürü çay halinde tüketmektir konsantre olan adaçayı yağları tercih edilmemelidir. Kullanımlarına dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu