Kilo Verememe Sebebiniz D Vitamini Olabilir

Kilo verme sürecinde bedeni olumlu ya da olumsuz tarafta etkileyen pek çok farklı faktör
bulunmaktadır. Bilhassa vitaminlerin zayıflama ve yağ yakımı konusundaki tesiri son yıllarda ünlü
araştırma merkezlerinin yaptığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Birçok deney kümesi üzerinde yapılan
çeşitli testlerde vitamin kümeleri içerisinde bilhassa D vitamininin yağ yakımına büyük oranda etki
ettiği tespit edilmiştir.

D vitamininin obezite üzerinde pek çok açıdan kıymetli yararları bulunmaktadır. Birkaç sene önce
Minnesota Üniversitesi’nde günlük alınan kalorinin azaltılmasının hormonları ne biçimde etkilediği
araştırılırken, birkaç küçük bulgu sonucunda D vitamininin kilo verme üzerindeki tesirleri de
incelenmeye başlanmıştır. D vitamini üzerinde yapılan testlerde, günlük D vitamini alan şahıslar ile
günlük D vitamini gereksinimini karşılamayan ve az ölçüde D vitamini tüketen bireyler ortasında kilo verme açısından büyük ayrıcalıklar olduğu fark edilmiştir. Hatta günlük D vitamini gereksinimini karşılamayan bireylere çok az ölçüde D vitamini verildiğinde, günlük verdikleri kiloların daha da arttığı görülmüştür. Bu deneylerde, D vitaminin insan bedeninde yağlarla savaşan kıymetli faktörlerden birisi olduğunu kanıtlamıştır.

Vitamin D yağda çözünen bir hormon öncülüdür. Vitamin D’nin beşerler için iki değerli formu
mevcuttur; Ergokalsiferol (Vitamin D2) – Kolekalsiferol (Vitamin D3).
Vitamin D2 bitkiler tarafından üretilirken, Vitamin D3 beşerde cildin güneş ışığındaki UV radyasyona maruziyeti sonucunda oluşur. Vitamin D2 ve D3’ün doğal formlarının yanı sıra yapay olarak üretilen formları da mevcuttur. Vitamin D2 ve Vitamin D3 karaciğer tarafından 25-Hidroksivitamin D formuna dönüştürülürler. Bu form sirkülasyona geçerek böbreklere sarfiyat ve orada faal form olan Kalsitriol yani 1,25-Dihidroksivitamin D oluşur. Vitamin D’nin genel olarak bedende rol oynadığı düzenekler şunlardır;Kas gücü ve İmmun işlevlerin güçlenmesine yardım eder.Antiinflamatuar özellik gösterir. İnce bağırsaktan kalsiyum emilimini indükler. Kemik oluşumu, mineralizasyonu, büyüme ve tamiratı için gerekli olan kalsiyum ve fosfatın kan seviyelerinin kâfi olmasını sağlar. Kişinin Vitamin D seviyesi serumdaki 30- Hidroksivitamin D düzeyi ile belirlenir.
Temel Vitamin D kaynağı güneş ışığıdır.Yağlı balıklar,karaciger,tereyağ,uskumru,ton balığı ,patates ve yumurta sarısı üzere çok az sayıda besin doğal olarak vitamin D içermektedir. Az ölçüde olmak üzere de et ve peynirde de yer alır. Ama bunların hiç biri varlıklı kaynaklar değildir. Yani günlük beslenme ile D vitamini eksikliğini gidermek çok güçtür. Yurt dışında süt eserlerinde D vitamini zenginleştirme yapılmaktadır lakin şuanda ülkemiz için zarurî bir uygulama değildir. D vitamini yağda çözünen bir vitamin olarak kabul edilir. Yaklaşık %80-90’ı deride ultraviyole ışınları
sayesinde sentezlenir. %10-%20 de besinler yoluyla alınır.Güneş ışınları yoluyla D vitamini
sentezlemek için uygun şartları sağlamak çok değerlidir.Cildin direk güneş ışığına teması gereklidir, pencere yahut cam ardındayken D vitamini sentezi gerçekleşmez.8 faktörden fazla koruyuculu beden kremi D vitamini sentezine pürüz olmaktadır.Güneş ışınlarının dünya yüzeyine ulaştığı özel bir açı olan zenith açısı D vitamini sentezi için gereklidir.Ülkemiz için D vitamini sentezi mayıs ve kasım ayları ortasında gerçekleşir. Uygun ışın açısı için saatler 10.00- 15.00 ortasıdır.
Günlük kâfi D vitamini alan bedende acıkmaya neden olan leptinin daha az salgılanması sağlanarak, şahısların daha az yemek yemesine ve daha geç acıkmasına imkan verilmektedir.

Yapılan araştırmalara nazaran; sabah kahvaltılarında D vitamini yüklü besinlerle beslenen bireylerin gün içerisinde daha uzun mühlet tok kalabildikleri ve öteki günlere göre çok daha az yemek yedikleri tespit edilmiştir. Bu da D vitamininin iştah üzerindeki olumlu tesirini deliller niteliktedir. Günlük alınan kâfi D vitamini, daima açlık hissine ve çok yemeye neden olan, diyet yapanların dehşetli düşü insülin direncini de etkilemekte ve bu sorunun önüne geçebilmektedir. Beden içerisinde kâfi ölçüde D vitamini olduğunda, yağ depoları da çalışmalarını yavaşlatmakta ve bedende daha az yağ stoklamaya başlamaktadır. D vitamini bedenin genelinde yağ yakımını sağlamaktadır fakat en çok da karın ve bel bölgesinden incelmeyi mümkün kılmaktadır. Kalsiyum ile uyumlu bir ikili olan D vitamini, göbek ve bel etrafında yağlanmaya sebebiyet veren gerilim hormonlarını yani kortizolu azaltmaktadır.

Başa dön tuşu